eReport.sk
Slovenský poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (KDH).
Slovenský poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (KDH). Foto: fb/ivanstefanec.eu

Štefanec chce oceniť Zelenského: Je lídrom obrany slobody myslenia a života!

Slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) Ivan Štefanec (KDH) v utorok navrhol na udelenie tohtoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Europoslanec o tom informoval spravodajcu TASR v Bruseli.

Štefanec, ktorý je vedúcim slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) v europarlamente, pripomenul, že zákonodarný zbor EÚ každoročne udeľuje Sacharovovu cenu za slobodu myslenia ako najvyššie ocenenie Únie za prácu v oblasti boja za ľudské práva.

Štefanec: Zelenskyj sa vzoprel diktátorskému režimu

„V súvislosti s bezprecedentnou situáciou ruskej invázie na Ukrajinu som sa spolu so svojou českou kolegyňou Michaelou Šojdrovou rozhodol iniciovať návrh na tohtoročnú Sacharovovu cenu pre ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského,“ uviedol Štefanec.

Podľa jeho slov preukazuje Zelenskyj počas ruskej invázie jasný postoj pri obrane vlasti a národa, pričom sa vzoprel diktátorskému režimu, ktorý sa neštíti zabíjať nevinných civilistov z ideologických dôvodov.

„Som presvedčený, že si toto ocenenie plne zaslúži“

„Dnes je lídrom obrany slobody myslenia a života nielen vo svojej vlasti, ale aj na celom svete a stal sa symbolom odvahy a obetavosti v boji za slobodu a práva ľudí. Som presvedčený, že súčasne s našou všemožnou podporou obrany demokracie a ľudských životov na Ukrajine si toto ocenenie plne zaslúži,“ vysvetlil Štefanec. Dodal, že oceňuje líderstvo, aké Zelenskyj preukázal a zároveň vzdal hold všetkým statočným občanom Ukrajiny, ktorí si zaslúžia aj takéto povzbudenie.

Oceniť navrhoval aj Sviatlanu Cichanovskú

Štefanec a Šojdrová (KDU-ČSL) sa aj v auguste 2020 v mene frakcie ľudovcov rozhodli spoločne nominovať na Cenu Andreja Sacharova bieloruskú opozičnú političku Sviatlanu Cichanovskú.

Frakcia európskych ľudovcov pravidelne navrhuje kandidátov na Sacharovovu cenu, väčšinou sú však nominácie oznamované koncom augusta alebo začiatkom septembra. Konferencia predsedov EP potom v priebehu októbra zúži zoznam nominantov na tri mená (osôb, skupín osôb alebo organizácií), spomedzi ktorých následne zvolí laureáta.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Monika Kolejáková.
  2. Nicholsonová
  3. Zelenskyj
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štefanec chce oceniť Zelenského: Je lídrom obrany slobody myslenia a života!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti