eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Štát chce pozajtra spustiť očkovanie v ambulanciách. Lekári sa chytajú za hlavu


Nejasná zmluva či letné dovolenky zrejme pribrzdia plán ministerstva zdravotníctva. Rezort totiž plánoval už od 1. júla, teda od štvrtka spustiť očkovanie proti covidu aj v ambulanciách lekárov, čím chcel sprístupniť očkovanie širším masám. Zatiaľ sa prihlásilo asi 190 lekárov. V čom je problém?

Marián Šóth hovorí, že lekári museli kontaktovať Finančné riaditeľstvo. Dôvodom je zmluva. – Foto: tasr

„Máme veľký problém s obsahom zmluvy, preto sme kontaktovali aj Finančné riaditeľstvo. Pre výklad daňového plnenia, nakoľko sme daňové subjekty,“ povedal pre eReport.sk prezident Asociácie súkromných lekárov Slovenskej republiky Marián Šóth. „Ministerstvo zverejnilo informácie na svojej stránke. Nájdeme tam postup ako sa všeobecný lekár na očkovanie môže zaregistrovať, ale aj zmluvu na základe ktorej štát lekárom daruje očkovaciu látku. Tu práve vzniká neistota, pretože sa domnievame, že by to podliehalo zdaneniu. Obrátili sme sa na Finančné riaditeľstvo so žiadosťou o stanovisko. Na odpoveď čakáme,“ vysvetľuje prezident ASL SR.

Podľa Asociácie súkromných lekárov by vraj bolo lepšie počkať s očkovaním v ambulanciách do 1. septembra. – Foto: shutterstock

Podľa ministerstva zdravotníctva sa môžu lekári prihlasovať aj v júli, ale radi by to stihli do 1. júla. Naopak Šóth si myslí, že by sa mohlo počkať. „Ako prezident ASL SR som prezentoval, že výhodnejšie by bolo očkovať od 1. septembra 2021, kedy majú pacienti záujem očkovať sa aj proti chrípke. Dovolenky sa týkajú aj lekárov, ktorí si viac ako rok oddych nemohli dovoliť. V čase dovoleniek sa lekári navzájom musia zastupovať, takže ambulujú za dvoch prípadne troch kolegov. Do toho ešte očkovanie,“ upozorňuje odborník. Šóth si myslí, že počas leta sa budú dolaďovať problémy s logistikou vakcín, prípadne zapisovanie údajov do NCZI.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štát chce pozajtra spustiť očkovanie v ambulanciách. Lekári sa chytajú za hlavu

Dnes…

KOMENTOVALI STE: