eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Starostovia sa búria. Pridal sa aj primár: Kde je tá sloboda pre zaočkovaných?!

Situácia na Slovensku sa z týždňa na týždeň zhoršuje a pribúdajú čierne okresy. Od pondelok 25. októbra ich už bude 10. V desiatich okresoch sa teda život opäť viac-menej zastaví. Do reštaurácie ani do fitka sa nedostanete. Aj keď šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský naznačil, že pre očkovaných môžu byť v hre aj nejaké ústupky. Starostovia už toho ale majú plné zuby.

V čiernych okresoch sú opatrenia proti ochoreniu COVID-19 zle nastavené a nedomyslené. Poukázal na to primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa, podľa ktorého to Kysučania spoznali počas dvoch dní okresu Čadca v čiernej farbe. Privítal by zmenu pravidiel a zdôraznil, že pri ich tvorbe je nutné komunikovať s regiónmi. “Inak nie je predpoklad, že bude stúpať zaočkovanosť práve v okresoch, ktorých sa to najviac dotýka,” skonštatoval primátor.
      
Ako príklad uviedol miestnych amatérskych športovcov, ktorí nemôžu trénovať ani hrať súťažné zápasy vo svojom okrese. “Ale tí istí športovci, prípadne aj diváci, sa môžu zúčastniť na zápase v inom okrese,” priblížil Grapa. Upozornil aj na to, že do očkovacej lotérie sa nemôžu zapojiť ľudia zaočkovaní u zamestnávateľa v Českej republike. “Týka sa to len ľudí zaočkovaných cez naše zdravotné poisťovne,” podotkol. Obyvatelia čierneho okresu začínajú podľa neho uvažovať tiež o využití služieb a reštaurácií v susednej Českej republike a Poľsku. “Museli zrušiť svadby, či sú očkovaní alebo neočkovaní. Majitelia reštaurácií, salónov a ďalších podnikov sú zúfalí. Ale veria, že sa im podarí prežiť tretiu vlnu ochorenia COVID-19,” dodal primátor Krásna nad Kysucou.

Podľa starostu obce Radoľa Antona Tkáčika život v okrese Kysucké Nové Mesto pokračuje po prechode do čiernej farby podľa COVID automatu na prvý pohľad rovnako. Opatrenia podľa neho dodržiavajú tí, ktorí ich považujú za dôležité.
      
Upozornil, že veľa zaočkovaných ľudí na Kysuciach je nahnevaných. “Prisľúbili im, že ich zaočkovanie bude znamenať slobodu. Aj napriek tomu sú úplne absurdne zavreté fitcentrá a reštaurácie,” skonštatoval. Zaočkovaní sa podľa neho presúvajú do blízkej Žiliny, ktorá je v lepšej farbe. “Doplácajú však na to už aj tak ťažko skúšaní podnikatelia v našom okrese. Napriek tomu, že sú trebárs zaočkovaní,” zhrnul Tkáčik. Starosta Radole tiež skritizoval, že prevádzky majú kontrolovať svojich zákazníkov. Považuje to nielen za diskutabilné, ale aj za alibistické prenášanie bremena kontroly z represívnych orgánov najmä na malých živnostníkov.

Primár: Očkovaní by mohli navštevovať reštaurácie

Obmedzovanie zaočkovaných v čiernych okresoch sa nepozdáva ani primárovi z nemocnice v Považskej Bystrici. „Som presvedčený o tom, že u väčšiny tých, ktorí sa dali zaočkovať, boli dôvodom ich rozhodnutia výhody z toho plynúce. Čo si budeme klamať. Hoci by tou hlavnou výhodou mala byť ochrana pred Covid-19, nie je to tak. Mnohí sa dali zaočkovať preto, aby nemuseli chodiť na testy, mohli cestovať bez obmedzení. Aby mohli ísť na rôzne podujatia, chodiť do reštaurácii, na športoviská, do fitnesscentier a wellness,” myslí si lekár.

Primár Milan Kulkovský – Foto: FB/MK

Ak sú i naďalej takí, ktorí očkovanie zvažujú, práve výhody, ktoré by mali v čiernych okresoch, ktoré začnú teraz pribúdať, by ich podľa neho mohli presvedčiť. „Ja by som navrhol, aby pre očkovaných platili v čiernych okresoch rovnaké pravidlá, aké sú v bordových. Znamená to napríklad, že by mohli navštevovať fitnesscentrá a reštaurácie. Okrem toho, že by očkované osoby skutočne vnímali v čiernych okresoch výhody, pomohlo by to aj majiteľom jednotlivých prevádzok,” pridáva riešenie.

Ľudia sú ale výmyselníci a tak behajú z okresu do okresu. „Tým, že nie je núdzovým stavom obmedzený pohyb (verím, že už ani nebude), zvyšuje sa mobilita obyvateľov z “tmavších” okresov do “bledších” za službami, ktoré sú v ich okresoch obmedzené. No a práve takto navodená zvýšená mobilita občanov z pandemicky horších okresov do lepších želaná nie je,” dodal na záver.

Zdroj: r, tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Starostovia sa búria. Pridal sa aj primár: Kde je tá sloboda pre zaočkovaných?!

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport