eReport.sk
Na snímke muž poèas odberu na odbernom mieste na ochorenie Covid-19 pred nemocnicou v Topo¾èanoch 27. októbra 2020. FOTO TASR - Henrich Mišoviè *** Local Caption *** mobilné odberné miesto testovanie odber kontajner lab online

Starostovia a primátori sú zúfalí: Hodili nám to na krk, môžeme sa aj zblázniť


Do spustenia celoplošného testovania národa na koronavírus zostáva už iba niekoľko dní. Prípravy sú v plnom prúde a niektorí starostovia majú z toho doslova hlavybôl. Celá akcia je šitá horúcou ihlou a na pohode im nepridal ani fakt, že sa skrátila doba testovania. Na miesto piatka a víkendu sa bude testovať iba v sobotu a nedeľu. A tak zháňajú informácie kde sa dá.

„Ústredný krízový štáb rozhodol, že celá akcia sa mení a je stlačená na dva dni. Toto skomplikovalo situáciu, pretože znova treba osloviť všetkých ľudí,“ hovorí pre eReport.sk starosta bratislavského Lamača Lukáš Baňacký, ktorý je členom Ústredného krízového štábu. Nominovalo ho Združenie miest a obcí Slovenska a dobre spravilo. Podľa nami oslovených starostov, nebyť ZMOSu, nemajú žiadne praktické informácie a tie, ktoré mali hneď na začiatku boli podľa ich slov zmätočné. „Nedokázali nám odpovedať na naše základné otázky, aby sme celý tento proces rozbehli. Nás posunula vpred len komunikácia so samotnými starostami. Radíme si navzájom. To je náš informačný tok, ktorý nás pripravuje lepšie ako nariadenia štátu,“ hovorí starostka obce Povina (okres Kysucké Nové Mesto) Alena Dudeková. Prezradila, že spolu s dobrovoľnými hasičmi plánujú pripraviť odberné miesto už vo štvrtok, aby v sobotu ráno iba prišli a začali naplno pracovať.
Nikto zo starostov totiž ešte stále netuší, ako dlho budú jednotlivé dni odberné miesta otvorené. „Nie je zatiaľ predpísaný časový rozsah. Treba ale reálne počítať so sedemnásťhodinovými pracovnými výkonmi,“ upozornil Baňacký, podľa ktorého môže byť problém, že za takýchto podmienok nebudú chcieť všetci pracovať. Hoci sa mu podarilo vyboxovať vyššiu odmenu na deň. Členovia odberných tímov tak dostanú namiesto 70 eur na deň 100 eur.

„My máme zabezpečených ľudí do administratívy, ale otázny je zdravotný personál. Naša obec to má pripravené tak, že ak by neprišiel zdravotný personál, tak stiahneme dve sestričky zo zariadenia pre seniorov, aby sme mohli testovanie zabezpečiť,“ povedal pre eReport.sk starosta obce Mokrý Háj (okres Skalica) Peter Poruba, ktorý v priebehu štvrtka a piatka čaká od armády dovoz materiálu, ktorý je potrebný na testovanie. Dúfa, že všetko príde v takých počtoch, ako má.

Starostovia ale musia riešiť aj ďalšie praktické záležitosti. Napríklad v obci Čertižné (okres Medzilaborce) nebudú mať odberovú miestnosť. Na testovanie tak budú musieť ľudia dochádzať do druhej obce. Ako upozornil starosta Peter Tričák, autobusová doprava cez víkend nie je taká hustá, ako napríklad v piatok. „Snažíme sa komunikovať s ľuďmi, aby ich tam išlo čo najviac a pravdepodobne pripravíme aj nejaké osobné auto, ak by mal niekto problém sa dostať na alebo z testovania,“ prezradil starosta Tričák, ktorý tvrdí, že ak sa to zvládlo na Orave, zvládne sa to aj na zvyšku Slovenska. Aj ostatní starostovia sa vyjadrili v takomto duchu. Samospráva vraj vždy zvládala krízové situácie a je zvyknutá ich riešiť.

Foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Starostovia a primátori sú zúfalí: Hodili nám to na krk, môžeme sa aj zblázniť

KOMENTOVALI STE: