tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Zoltán Horváth. Foto: fb/abelravasz

Starosta zastavil šírenie korony v osade: Čo zabralo najviac? Plošné testovanie to nebolo!

TOMÁŠIKOVO – Starosta obce Tomášikovo, v ktorej súčasťou je aj rómska osada, považuje plošné testovanie za zbytočné mrhanie financiami, ktoré sa dajú využiť efektívnejšie. Má iný účinný spôsob ako skutočne efektívne bojovať proti novému koronavírusu. „Z tých peňazí, čo sme minuli na testovanie, by sme mohli financovať opatrenia, ktoré by v tejto fáze boli oveľa užitočnejšie,“ tvrdí.

Šírenie nového koronavírusu v osade Jegenyés, ktorá je časťou obce Tomášikovo v okrese Galanta, sa podarilo zastaviť. Podľa starostu Zoltána Horvátha sa to podarilo vďaka opatreniam, ktoré samospráva prijala. K najdôležitejším patrila osveta medzi obyvateľmi osady.

Letáčiky distribuovali do každej jednej domácnosti

„Na základe odporúčaní obvodnej lekárky a ďalších expertov v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Galante sme vydali dvojjazyčný informačný leták o postupe pri ochorení COVID-19. Pokyny, ako postupovať v prípade nákazy, sú napísané veľmi jednoduchým, zrozumiteľným jazykom. Letáčiky sme distribuovali do každej jednej domácnosti v osade,“ priblížil Horváth. Počas posledného testovania nezaznamenali v osade ani jeden pozitívny výsledok.

Na kombosnímke zľava starosta obce Tomášikovo s letáčikmi v maďarskom a slovenskom jazyku, vpravo pohľad na rómsku osadu Jegenyés, v ktorej sa vírus nebezpečne šíril. – Foto: fb/abelravasz

Prvý prípad nákazy novým koronavírusom v osade zaznamenali v januári tohto roka. „V tejto lokalite sa nákaza šíri rýchlejšie ako v bežných domácnostiach, pretože v 54 bytoch býva 330 ľudí, čo je v priemere šesť ľudí na jeden byt,“ uviedol starosta Tomášikova. Pri pretestovaní celej osady testy zachytili ďalších infikovaných, pozitivita sa vyšplhala nad šesť percent.

Problém v osade riešili komplexne

„V tejto situácii sme začali spolupracovať s intervenčným tímom ministerstva zdravotníctva a 12-členným medzinárodným tímom Lekárov bez hraníc,“ uviedol Horváth. Jeho členovia riešili problém v osade komplexne, išli do terénu, do rodín. Na základe ich zistení pripravila obec vlastné opatrenia, ktoré podľa starostu veľmi dobre zabrali.

Samosprávy by mali zabezpečiť COVID-asistentov

K hlavným problémom v osade patrila slabá informovanosť, hygiena a nedodržiavanie karanténnych opatrení. Plošné testovanie antigénovými testami sa podľa starostu obciam neosvedčilo, považuje ho za zbytočné mrhanie financiami, ktoré sa dajú využiť efektívnejšie. „Z tých peňazí, čo sme minuli na testovanie, by sme mohli financovať opatrenia, ktoré by v tejto fáze boli oveľa užitočnejšie. Samosprávy by mali zabezpečiť tvz. COVID-asistentov, ktorých by financoval štát. Asistenti by chránili zdravých a pomáhali by infikovaným. Napríklad s nákupom potravín, aby infikovaná osoba počas karantény nemusela opustiť svoj domov,“ povedal starosta.

Ravasz: Testovať do aleluja nie je jediná alternatíva

Prácu starostu ocenil prostredníctvom sociálnej siete aj  splnomocnenec vlády pre rómske komunity, politik strany Most-Híd, Ábel Ravaz. „Dať celú rómsku osadu do karantény a potom testovať do aleluja nie je jediná alternatíva na riešenie COVIDu v komunite. Obec Tomášikovo ukázala inú cestu,“ napísal na svojom profile Ravasz.

Zdroj: fb/abelravasz

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Starosta zastavil šírenie korony v osade: Čo zabralo najviac? Plošné testovanie to nebolo!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku