eReport.sk
Podporovatelia úuradujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa reagujú po oznámení volebných výsledkov počas volebnej noci v Shelby Township. Foto: tasr/ap

Stále tesné. Výsledky volieb v USA ešte nie sú známe vo viacerých štátoch

Sčítavanie hlasov odovzdaných v amerických prezidentských voľbách pokračuje, pričom rozhodujúcimi v ňom budú výsledky v šiestich kľúčových štátov, tzv. swing states. Demokratický kandidát Joe Biden prevzal tesné vedenie v kľúčových štátoch Michigan a Wisconsin, zatiaľ čo úradujúci prezident Donald Trump si drží náskok v zvyšných troch kľúčových štátoch – Pensylvánii, Severnej Karolíne a Georgii, informuje agentúra DPA.

Orgány v Pensylvánii dosiaľ evidujú 2,5 až 3 milióny nezarátaných korešpondenčných hlasovacích lístkov, informovala televízna stanica CNN. Výsledky volieb v tomto štáte, ktorému prislúcha až 20 voliteľov, tak môžu byť známe až o niekoľko dní.

Výsledky sa očakávajú do konca týždňa

„Realita je takáto: Bude to trvať dovtedy, kým budú hlasy presne spočítané… hlasy môžu byť očividne prijímané až do piatka. Očakávam teda, že to budeme vedieť do konca týždňa,“ povedal pre CNN pensylvánsky generálny prokurátor Josh Shapiro. Hoci pripustil, že už na konci aktuálneho dňa môže byť situácia jasnejšia.

Trump si v tomto štáte drží náskok s časti aj preto, že mnohí republikáni odvolili v deň volieb, zatiaľ čo demokrati volili skôr poštou. Očakáva sa, že väčšina nesčítaných hlasovacích lístkov bude pre Bidena. Napriek tomu je však nepravdepodobné, že by Bidenovi pomohli dohnať Trumpa, ktorý v Pensylvánii vedie o 618 000 hlasov, komentuje televízna stanica CNN.

Medzi „nerozhodnutými“ sú Aljaška aj Nevada

Výsledky zatiaľ nie sú známe v kľúčových štátoch Georgia, Michigan, Pensylvánia a Wisconsin. Ďalšími „nerozhodnutými“ sú Aljaška, Nevada a Severná Karolína.  Joe Biden vedie o menej ako jeden percentuálny bod v štátoch Nevada, Wisconsin a Michigan. Ak si bývalý viceprezident v týchto štátoch udrží náskok, stane 46. prezidentom USA. Trump momentálne tesne vedie v štátoch Georgia a Severná Karolína, pričom v Pensylvánii je jeho náskok o niečo vyšší, informuje CNN.

Potrebných je minimálne 270 hlasov voliteľov

Podľa predbežných výsledkov získal Biden v niektorých štátoch, napríklad na Floride, menšie percento hlasov, ako mu prisudzovali prieskumy verejnej mienky, všíma sa DPA. Momentálne podľa agentúry AFP a americkej televíznej stanice Fox News Joe Biden vedie v počte voliteľov pred Trumpom v pomere 238 ku 213. Na zvolenie je však potrebných minimálne 270 hlasov voliteľov.

Američania počas prezidentských volieb súčasne rozhodovali aj o všetkých zástupcoch v Snemovni reprezentantov a vyše tretine Senátu. Demokrati si pravdepodobne udržia kontrolu nad Snemovňou, zatiaľ čo v Senáte budú mať zrejme naďalej kontrolu republikáni, informuje DPA.

Všetko dôležité o prezidentských voľbách v USA sledujeme ONLINE.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stále tesné. Výsledky volieb v USA ešte nie sú známe vo viacerých štátoch

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti