eReport.sk
Vakcína od spoločnosti AstraZeneca
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/oasisamuel

Slovensko môže darovať viac ako 2 milióny vakcín od AstraZenecy

Slovensko môže iným krajinám darovať 2 071 030 nevyužitých vakcín od spoločnosti AstraZeneca prostredníctvom iniciatívy COVAX. Ich finančná hodnota je vyše 3,7 milióna eur. Návrh schválila vláda na svojom štvrtkovom zasadnutí.

SR si v súlade so zámerom Európskej komisie zakontrahovala viac ako 3,8 milióna dávok vakcíny od AstraZenecy. Z tohto objemu bolo k 4. októbru na Slovensko dovezených 1 567 800 dávok. Z dôvodu expirácie vakcín bolo podľa materiálu darovaných 770-tisíc dávok vakcíny od AstraZeneca do Ukrajiny, Čiernej Hory, Vietnamu, Taiwanu, Rwandy a Kene. „V súčasnosti už úspešne prebieha darovanie vakcín AstraZeneca Slovenskou republikou na základe bilaterálnych dohôd,“ uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Vakcíny, ktoré sa majú v rámci iniciatívy COVAX darovať, sa nenachádzajú na Slovensku, ale u výrobcu. SR tak nebude musieť zabezpečiť ich prepravu. „Poskytne iba súčinnosť potrebnú k tomu, aby sa dávky vakcíny, ktoré budú predmetom darovania, prepravili medzi ich výrobcom a COVAX-om,“ tvrdí Ministerstvo zdravotníctva SR.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko môže darovať viac ako 2 milióny vakcín od AstraZenecy

Najnovšie