eReport.sk
TTSK - Po 13. riadnom zasadnutí Zastupiteľstva
TTSK - Po 13. riadnom zasadnutí Zastupiteľstva TTSK

Správy z nášho kraja


Krajskí poslanci sa v stredu 26. júna 2024 stretli na 13. riadnom zasadnutí Zastupiteľstva TTSK. Na programe bolo schválenie záverečného účtu župy za predchádzajúci kalendárny rok, vymenovanie nových aj pokračujúcich riaditeľov župných kultúrnych inštitúcií aj odsúhlasenie zámeny pozemkov.  

Nižší dlh

Rok 2023 bol hospodársky veľmi zložitý. Rozpočet všetkých samospráv ovplyvnila inflácia, valorizácia miezd, vysoké úrokové sadzby aj nižší výber daní z príjmov. „Faktom je, že i napriek nepriaznivým okolnostiam sme už tretí rok po sebe znížili celkovú zadlženosť župy,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že dlh TTSK bol k 31. marcu 2024 na úrovni 28,74 percenta. „Úroveň celkovej zadlženosti TTSK a jej klesajúci trend hodnotím priaznivo. Môžeme byť vzorom ostatným župám, a zároveň dôveryhodným a zodpovedným ekonomickým partnerom,“ doplnila hlavná kontrolórka TTSK Beáta Farkašová.

Lepšia cesta na Katarínku

Zrúcanina kláštora Katarínka je obľúbené a vyhľadávané miesto. Prístupová cesta k nej však nie je dostatočne upravená, čo zhoršuje prístupnosť tejto pamiatky. Župa po schválení poslancov získa túto cestu do vlastníctva, čo najskôr odobrilo obecné zastupiteľstvo v Dechticiach. Vďaka tomu je táto cesta v dĺžke 1,5 kilometra bližšie k rekonštrukcií. Cieľom župy je začať s rekonštrukciou ešte tento rok. Na tento účel má v rozpočte vyčlenenú sumu 360-tisíc eur. Kraj tak pokračuje v aktívnej obnove ciest k turistickým cieľom.

(Staro)nové vedenie kultúrnych inštitúcií

Riaditeľov župných kultúrnych inštitúcií volia na päťročné funkčné obdobie. Toto opatrenie vzniklo aj preto, aby sa predišlo stagnácii v rozvoji kultúrnych inštitúcií. „Cieľom bolo dať nový impulz rozvoju kultúrneho života v regióne. Chceli sme, aby kandidáti vo výberových konaniach ponúkli odpočet svojho manažovania a nové nápady a vízie,“ povedal vicežupan József Berényi. Zastupiteľstvo schválilo vymenovanie do funkcie 4 nových a 11 pokračujúcich riaditeľov kultúrnych inštitúcií. Výberový proces sa bude opakovať na obsadenie postu riaditeľa Záhorského osvetového strediska v Senici a Západoslovenského múzea v Trnave. Nové výberové konania budú vyhlásené na jeseň.

Výberové konanie nebolo vyhlásené na miesto riaditeľa Trnavského osvetového strediska, ktorého župa vybrala pred rokom. Riaditeľov vyberala odborná verejnosť, zástupcovia zamestnancov kultúrnych inštitúcií, Úradu TTSK i Zastupiteľstva TTSK. S cieľom zabezpečiť transparentnosť celého procesu mohla verejnosť sledovať verejné vypočutia kandidátov online, prostredníctvom YouTube kanálu Trnavskej župy. „Za sebou máme 15 transparentne zrealizovaných výberových konaní, úspešní kandidáti budú menovaní na päťročné funkčné obdobie od 1. júla 2024. Kandidátom, ktorí uspeli, gratulujem a želám im, aby pod ich rukami kultúrne inštitúcie v Trnavskom kraji ponúkali kvalitné služby,“ povedal vicežupan József Berényi.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Správy z nášho kraja

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne