eReport.sk
Bulharský prezident Rumen Radev
Bulharský prezident Rumen Radev. Foto: tasr/ap

Spojené štáty sú hlboko znepokojené: Američanov vyrušili slová tohto muža!


Spojené štáty vyjadrujú hlboké znepokojenie v súvislosti s výrokom bulharského prezidenta Rumena Radeva, ktorý označil Moskvou anektovaný ukrajinský Krymský polostrov za územie Ruskej federácie. Uviedla to v pondelok americká ambasáda v Sofii, píše agentúra Reuters.

Radev, ktorého v nedeľu znovuzvolili do prezidentského úradu, počas jednej z televíznych predvolebných debát povedal, že Krymský polostrov je „v súčasnosti ruský“, a vyzval Brusel, aby obnovil dialóg s Ruskom. Zároveň tvrdil, že sankcie Západu voči Moskve sú neúčinné.

Ambasáda USA v Sofii: Krym je súčasťou Ukrajiny!

„Spojené štáty, skupina G7, Európska únia a NATO zaujali jasný a jednotný postoj, že napriek pokusu o ruskú anexiu a pokračujúcej okupácii je Krym súčasťou Ukrajiny,“ uviedla vo vyhlásení americká ambasáda.

Radev prisľúbil udržať svoju krajinu v NATO

Radev, ktorý v nedeľňajšom druhom kole volieb obhájil svoj mandát, prisľúbil v kampani udržať svoju krajinu v NATO, zároveň však trvá na pragmatických vzťahoch s Moskvou. Jeho výroky ohľadom Krymu vyvolali protesty a ostrú kritiku zo strany Ukrajiny i jeho oponentov v Bulharsku.

Ako uvádza agentúra Reuters, Radev, ktorý tiež dávnejšie povedal, že ruská anexia Krymu bola v rozpore s medzinárodným právom, si chcel v predvolebnom boji podľa niektorých svojich priaznivcov iba získať priazeň rusofilných voličov.

Rusko je hlavným energetickým partnerom Bulharska

Bulharsko bolo počas komunistickej éry jedným z najbližších spojencov Sovietskeho zväzu. Sofia udržiava s Moskvou úzke kultúrne, historické a ekonomické väzby. Rusko je zároveň hlavným energetickým partnerom Bulharska, píše Reuters.

Ruskom podporovaní separatisti bojujú proti ukrajinským vládnym jednotkám v Donbase od roku 2014. Konflikt vypukol krátko po tom, ako Rusko anektovalo polostrov Krym. Kyjev tvrdí, že pri zrážkach bolo zabitých už najmenej 14.000 ľudí.

Bulharsko je po Rumunsku najchudobnejší štát EÚ

V rámci členských štátov únie, z ktorých boli údaje za rok 2020 k dispozícii, v štyroch krajinách chudoba alebo sociálne vylúčenie ohrozovali viac ako štvrtinu obyvateľstva. V najhoršej pozícii bolo Rumunsko, kde sa to týkalo až 35,8 percenta populácie. Nasledovali Bulharsko (33,6 percent), Grécko (27,5 percent) a Španielsko (27 percent), informoval ešte v októbri tohto roku denník Sme.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Spojené štáty sú hlboko znepokojené: Američanov vyrušili slová tohto muža!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: