eReport.sk
Putin tlačí na vládu
Ruský prezident Vladimir Putin.Foto: tasr/ap

Neuveriteľné: Spojené štáty chcú byť „dobrým hostiteľom“ Ruska na summite APEC!


Je všeobecne známe, že USA robia všetko pre to, aby ak už nezničili Rusko, tak ho aspoň ako veľmoc oslabili natoľko, že vo svete bude iba „provinčný“ hráč. A využívajú k tomu všetko možné i nemožné. Aj ekonomické či politické sankcie uvalené naň za inváziu na Ukrajinu, ba prezidenta Vladimira Putina chcú nechať zatknúť a pohnať pred medzinárodný súd. Preto z ich úst znie doslova farizejsky, že na summite APEC chcú byť ruskej delegácii „dobrým hostiteľom“.

Overčuk bude síce vítaný, ale…

Spojené štáty budú zaobchádzať s Ruskom ako s plnohodnotným účastníkom tohtotýždňového summitu Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) aj napriek snahe Washingtonu izolovať Moskvu pre inváziu na Ukrajinu. TASR správu prevzala v pondelok od agentúry AFP. Pretože návšteva prezidenta Vladimira Putina v Spojených štátov je v súčasnosti z politického hľadiska nemysliteľná, Rusko bude na summite APEC v San Franciscu reprezentovať podpredseda vlády Alexej Overčuk.

Budeme konať v súlade so zákonmi a usmerneniami Spojených štátov.

Matt Murray, zástupca ministerstva zahraničných vecí USA

„Bude s ním zaobchádzané ako s vedúcim delegácie a bude mať možnosť plne sa zúčastňovať na udalostiach,“ uviedol Matt Murray z amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorý má na starosti organizáciu summitu. Na Overčuka sa vzťahujú rôzne sankcie Európskej únie, ale Spojené štáty na neho, na rozdiel od väčšiny predstaviteľov Ruska, sankcie neuvalili. „Neustále celý rok hovoríme, že chceme byť dobrým hostiteľom APEC-u… No budeme konať v súlade so zákonmi a usmerneniami Spojených štátov,“ povedal Murray. Priznal, že Overčuk nebude z pohľadu diplomatického protokolu stáť na rovnakej úrovni ako iné hlavy štátov a vlád na summite.

Putin v San Franciscu nie je vítaný

Medzi svetovými lídrami na summite bude aj Si Ťin-pching, prezident Číny, ďalšieho politického súpera Spojených štátov. V stredu sa stretne i s americkým prezidentom Joeom Bidenom. USA opakovane vyjadrili nádej, že sa podarí stabilizovať vzťahy s Čínou a nájsť s ňou oblasti spoločnej spolupráce. Avšak s Ruskom Washington odmieta väčšinu kontaktov od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Čínsky prezident Si Ťin-pching v prejave na výročnom kongrese Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia
  2. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
  3. Šéf českej diplomacie Jan Lipavský označil v utorok na Twitteri kritiku ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na adresu prezidenta ČR Petra Pavla - pre jeho výroky o Číne a Ukrajine - za "smiešnu".

Americká diplomacia dala v októbri verejne najavo, že Putin v San Franciscu nie je vítaný. Rusko reagovalo, že členovia APEC-u sami rozhodujú o tom, kto povedie ich delegácie. Na Putina vydal zatykač Medzinárodný trestný súd. Šéf Kremľa sa nezúčastnil tento rok ani na summitoch v Juhoafrickej republike a Indii – štátoch, ktoré sú voči Rusku priateľskejšie ako USA. Nedávno však vycestoval do Číny.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Neuveriteľné: Spojené štáty chcú byť „dobrým hostiteľom“ Ruska na summite APEC!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne