Známy britský časopis na obranu zákazníkov Which? vydal znepokojivý článok. Ukazoval, do akej miery niektoré bežné domáce spotrebiče dokážu zasahovať do súkromia ľudí.
Keď si vás fritéza nahráva
Časopis sa zameral na test vzduchových fritéz, ktoré sa stávajú čoraz populárnejšie. Výrobcovia ich ponúkajú ako zdravšiu náhradu tých klasických. A, samozrejme, hneď aj s rôznymi smart črtami.
Zákazník tak môže cez appku v mobile fritéze poslať odkaz už pred príchodom domov, aby začala piecť. Tak, aby mal pri príchode už teplé jedlo. Lenže appky sa nijako nehrajú so súkromím. Článok ozrejmuje, že mnohé z nich si dokonca nahrávajú hlas zákazníka cez mobil.
Denník The Guardian v tejto súvislosti upozorňuje na radu vládneho dátového komisára, aby si ľudia dávali dobrý pozor, čo povoľujú, keď si kupujú rôzne „smart“ výrobky. A tiež, čoho sú tie schopné, keďže nie vždy sa zber dát deje s povolením.
Prípad len podčiarkol nebezpečie spojené s výrobkami pre domácnosť. Minulý mesiac neznámi hackeri „hackli“ robotické vysávače v amerických domácnostiach. Tie potom zákazníkom nadávali, alebo napríklad naháňali ich domácich miláčikov.
Zdroj: eReport, newser, theguardian
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Špehuje nás domáca elektronika? Áno