eReport.sk
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zdroj: tasr/ap

Spasiteľ Blinken v Katare: Musíme urobiť všetko pre to, aby sa vojna z Izraela nerozšírila!

 Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken varoval v nedeľu počas návštevy Kataru, že rozšírenie vojny z Pásma Gazy by mohlo ohroziť bezpečnosť v širšej oblasti Blízkeho východu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
  2. Zľava americký prezident Joe Biden a izraelský prezident Jicchak Herzog počas stretnutia v prezidentskej rezidencii v Jeruzaleme 14. júla 2022.
  3. Pápež František
  4. Je rozhodnuté!

Obavy

„Toto je chvíľa intenzívneho napätia v tomto regióne. Ide o konflikt, ktorý by mohol ľahko metastázovať a spôsobiť ešte väčšiu neistotu a viac utrpenia,“ uviedol Blinken v Dauhe počas tlačovej konferencie s katarským premiérom Muhammadom bin Abdarrahmánom Ál Sáním.

Vojna v Pásme Gazy vypukla 7. októbra po bezprecedentnom útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael, ktorý si vyžiadal životy približne 1140 ľudí, zväčša civilistov. Militanti okrem toho uniesli približne 250 rukojemníkov, z ktorých 132 zostáva stále v zajatí. Najmenej 24 ich pritom zrejme zomrelo.

V reakcii na útok začal Izrael podnikať v Pásme Gazy vzdušné údery a neskôr spustil aj pozemnú inváziu. Podľa úradov v Gaze si bombardovanie doposiaľ vyžiadalo už životy vyše 22.800 ľudí.

Amerika to vyrieši

Blinken pritom uviedol, že je „nevyhnutné“, aby Izrael dbal na ochranu civilistov a zaistil, aby boli jeho operácie „koncipované okolo ich ochrany“.

V súvislosti s prehlbovaním humanitárnej krízy a vysídlením obyvateľov v rámci územia Gazy uviedol Blinken, že civilistom musí byť umožnené vrátiť sa do svojich domov hneď, ako to podmienky dovolia.

„Nemôže byť na nich vyvíjaný tlak, aby odišli z Gazy,“ dodal Blinken. AFP pritom pripomína vyhlásenia dvoch izraelských ministrom, ktorí navrhovali, aby boli Palestínčania podporovaní emigrovať z Gazy.

Katar

Je sídlom politického krídla Hamasu a žije tam i jeho líder Ismáíl Haníja. Dauha pritom pomáhala pri sprostredkovávaní týždňového prímeria vo vojne v Pásme Gazy zo začiatku novembra.

Ktoré viedlo k prepusteniu izraelských a i zahraničných rukojemníkov militantov ako aj k príchodu dodávok humanitárnej pomoci do Gazy.

Katarský premiér pritom uviedol, že nové rokovania o prerušení bojov v Gaze prebiehajú s pomocou Spojených štátov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Spasiteľ Blinken v Katare: Musíme urobiť všetko pre to, aby sa vojna z Izraela nerozšírila!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne