eReport.sk
Európska únia, foto:shutterstock

Španielsko dostalo prvé peniaze z fondu obnovy EÚ

Španielsko získalo prvú tranžu vo výške 9 miliárd eur z fondu obnovy Európskej únie (EÚ) na pomoc ekonomikám bloku pri zotavovaní sa z pandémie nového koronavírusu. Informovala o tom v utorok vláda v Madride.

Španielsko a Taliansko majú dostať najväčší podiel z fondu s celkovým objemom 750 miliardách eur, ktoré Brusel vyčlenil na obnovu európskych ekonomík. „Táto prvá tranža predstavuje 13 % zo 70 miliárd eur, ktoré má Španielsko dostať do roku 2025,” uvádza sa vo vyhlásení španielskej vlády. Očakáva sa, že Španielsko dostane druhú tranžu vo výške 10 miliárd eur neskôr v priebehu tohto roka, pričom 80 % príspevkov z fondu obnovy by malo prísť v rokoch 2021 až 2023, dodáva sa vo vyhlásení.

Ľavicová vláda premiéra Pedra Sáncheza počíta s vytvorením 800.000 nových pracovných miest s pomocou príspevkov z európskych fondov. Kabinet predpovedá, že peňažné injekcie by mali pridať ročne dva percentuálne body k hospodárskemu rastu štvrtej najväčšej ekonomiky eurozóny. Členské štáty EÚ minulý mesiac formálne schválili plány obnovy predložené 12 krajinami vrátane Francúzska, Talianska a Španielska, čo im otvorili cestu k vyplateniu prvých splátok.

Vyplácanie ďalších financií bude závisieť od toho, či národné vlády uskutočnia reformy a dodržia svoje záväzky, že peniaze vynaložia na vopred stanovené ciele a priority, ktorými sú zelené a digitálne investície v Európe.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport