eReport.sk
S výškou svojho dôchodku nie je spokojných 73 % seniorov a viac ako 60 % chýbajú peniaze.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

SP upozorňuje živnostníkov a dobrovoľne poistené osoby: Na zaplatenie máte už len tri dni!

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistené osoby (DPO) musia odvody na sociálne poistenie v novej výške za január uhradiť do 8. februára. Zmena výšky poistného sa týka viac ako 187.000 SZČO. V pondelok na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Martin Kontúr.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Neefektívne a zbytočné sankcie?
  2. Nebolo by to prvýkrát

Nový vymeriavací základ

„Nová výška poistného sa od 1. januára tohto roka týka 187.326 SZČO, ktorým sa mení minimálny vymeriavací základ. Ďalších 203 SZČO si platby upraví z dôvodu zmeny maximálneho vymeriavacieho základu,“ priblížil Kontúr.

Pre SZČO predstavuje nové poistné od začiatku roka sumu 216,13 eura mesačne. Maximálne poistné je vo výške 3025,93 eura mesačne. Pre DPO, ktoré sú dobrovoľne poistené dôchodkovo, nemocensky a v nezamestnanosti, je minimálne poistné od 1. januára vo výške 229,17 eura.

Vyhnite sa nedoplatkom

SP zaslala informáciu o novej výške poistného v januári subjektom, ktorých sa táto zmena týka, listom alebo do e-schránky, ak ju majú vytvorenú. Zároveň SP odporúča upraviť si výšku poistného v trvalom bankovom príkaze a skontrolovať správny variabilný a špecifický symbol.

„Správne a včas uhradené poistné napomáha vyhnúť sa prípadným nedoplatkom, ktoré môžu mať negatívny vplyv pri posudzovaní nároku na nemocenské a dôchodkové dávky v budúcnosti,“ uviedol Kontúr.

Detailnejšie informácie o nových minimálnych a maximálnych vymeriavacích základoch na rok 2024 sú zverejnené na webovej stránke SP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SP upozorňuje živnostníkov a dobrovoľne poistené osoby: Na zaplatenie máte už len tri dni!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre