tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Vladimír Soták, výkonný riaditeľ Klub 500 a šéf Železiarní Podbrezová
Vladimír Soták, výkonný riaditeľ Klub 500 a šéf Železiarní Podbrezová. Zdroj: tasr

Soták tvrdo kritizuje Mikloša: Ľahko sa vykrikuje, keď nenesiem zodpovednosť!

Najväčšie a najvplyvnejšie združenie zamestnávateľov Klub 500 sa dlhodobo prezentuje veľmi tvrdými vyjadreniami na adresu vlády. Zástupcovia združenia, na čele s Vladimírom Sotákom, najčastejšie kritizujú neskúsenosť a nekompetentnosť vlády, ktorej pripisujú väčšinu neľahkých a hlbokých ekonomických problémov Slovenska. Rétorika zamestnávateľov sa pri tom prekvapivo približuje rétorike parlamentnej opozície, tvorenej hlavne dvomi sociálno demokratickými stranami Smer-SD a Hlas-SD.

„Klub 500 nesúhlasí s vojenským konfliktom na Ukrajine, ale Slovensko momentálne potrebuje pragmatické riešenia. SPP má aktuálne zazmluvnené dodávky plynu na kúrenie pre 620-tisíc rodinných domov. Ak v každom z nich žijú 4 ľudia, je len v rodinných domoch naň odkázaná polovica obyvateľstva Slovenskej republiky. Pre priemysel je však nevyhnutné mať plynu niekoľkonásobne viac,“ uvádza sa v najnovšom stanovisku Klubu 500.

Relatívny súhlas Klub 500 vyjadril s vyjadrením ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý sa v posledných dňoch prezentuje tvrdeniami v nesúlade so stanoviskami premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) a prezidentky Zuzany Čaputovej. „Plyn sa nesmie zastaviť. Ak to bude nevyhnutné, mali by sme za ruský plyn zaplatiť v rubľoch,“ vyhlásil naposledy Sulík k téme ruského plynu.

Ak má fungovať ekonomika, potrebujeme plyn

Samotný Soták už neraz upozornil, že od dodávok plynu závisí značná časť ekonomiky a ich zastavenie, o ktorom hovoria hlavne Heger a Čaputová, by mohlo mať pre Slovensko fatálne následky. „Plyn potrebujeme. Len tak bude fungovať ekonomika. Ak bude fungovať ekonomika, vláda bude mať financie. Ak bude fungovať ekonomika, tak prežijeme,“ tvrdo konštatuje Soták. Generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová zároveň tvrdí, že naša pomoc Ukrajine nemôže ísť ruku v ruke s ničením nášho vlastného hospodárstva: „Môžeme sa hrať na silných, ale nie sme. Nevieme Ukrajincom pomôcť tým, že si zničíme naše hospodárstvo, ak sa nedostaneme k energetickým surovinám.“

„Mikloš ani poslanci OĽANO nezodpovedajú za ekonomiku Slovenska“

Sulíkove vyjadrenia rozvírili vody v provládnych kruhoch, pri čom sa najvýraznejším kritikom ministra hospodárstva stal jeho bývalý šéf a kolega z ministerstva financií exminister Ivan Mikloš. Klub 500 však pripomenul, že Mikloš nie je za nič zodpovedný a vo svojich vyjadreniach by mal byť opatrnejší.

„Ani Ivan Mikloš, ani poslanci OĽANO, ktorí kritizujú Richarda Sulíka, nezodpovedajú za ekonomiku tejto krajiny. Svojimi vyjadreniami v podstate útočia na vládu Slovenskej republiky, lebo ak sa zastaví ekonomika a chod podnikov, celý hnev národa sa obráti proti predsedovi vlády a vláde. Nemôžeme sa riadiť názormi poslancov bez životných skúseností, ale ani názormi Ivana Mikloša, ktorého vyjadreniam sa osobne čudujem. Ivan Mikloš zrejme zabudol, komu radil v poslednom čase a s akým výsledkom. Ľahko sa vykrikuje a radí, keď nenesiem zodpovednosť. Pýtame sa týchto ľudí – prečo americký prezident Joe Biden zrušil sankcie na dovoz hnojív a ďalších komodít do Spojených štátov? Pri návšteve prezidenta Bidena sme nepočuli žiadne odporúčania na zničenie našej (európskej) ekonomiky, veď ani USA neplánujú oslabovať svoju ekonomiku z akýchkoľvek dôvodov. Prečo potom my chceme zničiť tú svoju?“ tvrdí Soták.

Od EÚ očakávajú viac

Európska únia by podľa predstaviteľov Klubu 500 mala zapracovať na riešení konkurencieschopnosti európskeho priemyslu, ktorý si prežíva krízové obdobie.

„Dostali sme sa do pasce klíma politiky a sankcií. Brusel by mal prijať opatrenia na posilnenie konkurencieschopnosti, európskemu priemyslu by to pomohlo, obzvlášť v čase odpájania sa od surovinových zdrojov z Ruska,“ dodali predstavitelia Klubu 500.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Soták tvrdo kritizuje Mikloša: Ľahko sa vykrikuje, keď nenesiem zodpovednosť!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku