eReport.sk
Láva prúdi zo sopky Etna. Foto: tasr/ap

Sopka Etna na Sicílii znova vybuchla, chrlila do vzduchu lávu!

Prúdy lávy tiekli dolu juhovýchodným svahom sopky, presne tak ako počas prvej erupcie v utorok 16. februára. Vtedy museli zatvoriť letisko v sicílskom meste Catania.

Sopka Etna na juhotalianskom ostrove Sicília v noci na štvrtok znova vybuchla a chrlila do vzduchu horúcu lávu, iba 30 hodín po poslednej explózii. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Do výšky niekoľkých kilometrov stúpal hustý stĺp dymu

Sopka vystreľovala lávu do výšky 700 metrov krátko po polnoci, uviedol vo štvrtok taliansky Národný ústav geofyziky a vulkanológie (INGV). Z krátera sa tiež dvíhal do výšky niekoľkých kilometrov hustý stĺp dymu, tvorený plynmi a sopečným popolom.

Prúdy lávy tiekli dolu juhovýchodným svahom sopky, presne tak ako počas prvej erupcie v utorok 16. februára. Vtedy museli zatvoriť letisko v sicílskom meste Catania. Sopečný popol pokryl okrem pristávacej dráhy letiska aj domy a ulice okolitých miest. Približne po dvoch hodinách od najnovšieho výbuchu sa Etna znovu upokojila. Odborníci z INGV odobrali z blízkosti vulkánu vzorky na analýzu.

Sopka má päť hlavných kráterov

Samotná Etna, na východe Sicílie, má výšku 3323 metrov a nachádza sa na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Má päť hlavných kráterov a rozkladá sa na ploche 1190 kilometrov štvorcových. V jej okolí žije približne pol milióna ľudí a je aj obľúbeným turistickým cieľom.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.