eReport.sk
László Sólymos_ Foto: SITA/Branislav Bibel

Sólymos si zaspomínal: Koaličnú dohodu vtedy hodil za hlavu Matovič!

Novelu zákona o štátnom občianstve by mohol rezort vnútra predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka. Uviedla to Petra Friese z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra. Výhrady k plánovanému zneniu novej legislatívy majú niektorí koaliční poslanci či zástupcovia maďarských mimoparlamentných strán. Ministerstvu vyčítajú, že návrh neobsahuje návrat právneho stavu spred roka 2010. Odvtedy totiž Slováci prijatím cudzieho štátneho občianstva strácajú to slovenské.

„Nájdenie konsenzu v súvislosti so vznesenými pripomienkami k novele zákona vyžaduje širšiu diskusiu a dlhší časový priestor. Aktuálna situácia v boji s pandémiou tieto procesy značne komplikuje,“ vysvetlila Friese, prečo sa ešte novela nedostala na rokovanie vládneho kabinetu.

Dostál: Od rozporového konania sme nekomunikovali

Znenie návrhu novely zverejnili ešte v lete. „Termín predloženia bude závisieť od toho, ako budú rokovania k pripomienkam napredovať,“ doplnila s tým, že by mohlo ísť o začiatok roka 2021.

Na snímke poslanec parlamentu Ondrej Dostál (SaS) Foto: tasr

Ešte začiatkom októbra sa na pôde ministerstva stretli zástupcovia maďarských strán, splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny László Bukovszky i koaličný poslanec Ondrej Dostál (SaS). Uviedol, že o posune v novele nemá žiadne nové informácie. „Ani vedomosť o tom, že by sa ministerstvo chystalo zapracovať niečo z našich pripomienok. Od rozporového konania sme sa nestretli ani spolu nekomunikovali,“ skonštatoval.

Sólymos: Bol by to politický zázrak

Predseda mimoparlamentného Mosta-Híd László Sólymos hovorí, že k zmene zákona boli najbližšie vo vláde Ivety Radičovej. „Koaličnú dohodu vtedy hodil za hlavu Igor Matovič. Bol by to politický zázrak, keby práve jeho vláda prišla s konštruktívnym riešením. Novela zákona o štátnom občianstve z dielne ministerstva vnútra nerieši problémy tých osôb, ktoré boli zbavené občianstva proti svojej vôli, a nedáva garancie na to, aby k podobným ‚konfiškáciám občianstva‘ v budúcnosti už nedošlo,“ priblížil s tým, že vláda hromadnú pripomienku k návrhu nedokázala akceptovať. „Konštruktívne poslanecké pozmeňujúce návrhy k novele neočakávam ani zo strany opozície, ani zo strany rozhádanej koalície,“ doplnil Sólymos.

Bude novela účinná od 1. februára 2021?

Slovenské občianstvo by podľa návrhu novely mohli nadobudnúť aj osoby so slovenským pôvodom po jednom z rodičov, prarodičov alebo praprarodičov. Slovenský pas by už nemuseli strácať ľudia, ktorí získali občianstvo iného štátu osvojením, alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa. Po novom by už občania Českej republiky nemuseli pri žiadosti o slovenské občianstvo spĺňať požiadavku ovládania slovenského jazyka. Rezort navrhuje, aby bola novela účinná od 1. februára 2021.

Právna norma bola reakciou na maďarský zákon

O slovenský pas môžu prísť ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Doposiaľ je to 3548 ľudí.

O vrátenie slovenského pasu požiadalo 1142 ľudí

O vrátenie slovenského občianstva požiadalo doteraz (od 1. februára 2015 do 25. novembra 2020) na základe výnimky 1142 ľudí. Slovenský pas už získalo späť 1042 žiadateľov, ďalšie žiadosti Ministerstvo vnútra (MV) SR vybavuje. TASR to potvrdil tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Slovenské občianstvo získali späť ľudia s českým občianstvom (353), britským (199), nemeckým (158), americkým (100), austrálskym (70), švajčiarskym (47), kanadským (39), maďarským (16), talianskym (13), luxemburským (deväť), švédskym (sedem), holandským a dánskym (po päť), írskym (štyri), francúzskym, nórskym a rakúskym (po troch), belgickým a izraelským (po dvoch), fínskym, poľským, rumunským a ukrajinským (po jednom).

Podmienkou je povolený pobyt cudzinca na území SR

Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas pre súčasný zákon o občianstve, môžu žiadať občianstvo naspäť vďaka nariadeniu MV o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. O opätovné udelenie štátneho občianstva treba podľa MV písomne požiadať, a to osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade SR. Podmienkou je mať najprv registrovaný pobyt na cudzineckej polícii, čiže povolený pobyt cudzinca na území SR. Nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.
      


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sólymos si zaspomínal: Koaličnú dohodu vtedy hodil za hlavu Matovič!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti