eReport.sk
László Sólymos. Foto: SITA

Sólymos reaguje na žalobu proti Slovensku: Prestaňte neustále zvaľovať vinu na minulosť

Envirorezort by mal viac energie investovať do reálnych projektov na zlepšenie kvality ovzdušia. Nemal by neustále zvaľovať viny na minulosť. Uviedol exminister životného prostredia László Sólymos. Reagoval tak na Európsku komisiu, ktorá podala na Európsky súdny dvor žalobu proti SR za prekročenie limitnej hodnoty pre tuhé znečisťujúce látky a pre neprijatie primeraných opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia.

„Pravdou ostáva, že kvalita ovzdušia v Európe, ale aj na Slovensku nie je uspokojivá. Hrozba žaloby zo strany Európskej komisie je problém, ktorý som zdedil aj ja, keď som nastúpil na rezort. Ale nemal som vtedy čas obviňovať predchodcov, bolo nevyhnutné situáciu riešiť,” povedal Sólymos.

V roku 2016 bolo všetko inak

Pripomína, že v roku 2016 Slovensko prijalo množstvo systémových opatrení, aby sa kvalita ovzdušia zvýšila. Rešpektovala to vtedy aj EK. Vďaka tomu Slovensko vypadlo zo skupiny deviatich štátov, na ktoré zvažovala dať komisia žalobu.

Ministerstvo životného prostredia SR v roku 2017 presadilo legislatívu, ktorá zaviedla prísnejšie emisné limity aj pre stredne veľkých znečisťovateľov, hovorí Sólymos. Pokračuje, že sa zefektívnilo aj informovanie občanov o smogovej situácii.

Kotlová dotácia

Bývalý minister spomenul aj kotlovú dotáciu, ktorá mala financovať výmenu kotlov pre domácnosti. „Práve lokálne vykurovanie a doprava sú najvypuklejším problémami, ktoré dusia kvalitu ovzdušia na Slovensku,” myslí si Sólymos. Nové vedenie zastavilo aj kotlovú dotáciu a namiesto toho ide zatepľovať rodinné domy. „Aj keď nerozumiem, prečo by sa nemohlo zatepľovať a modernizovať vykurovanie súčasne,” podotkol.

Ministerstvo uviedlo, že priemerná denná koncentrácia tuhých znečisťujúcich látok na území Slovenska za roky 2020 a 2019 významne poklesla. Podanie na Európsky súdny dvor však hodnotí znečistenie ovzdušia Slovenska aj za predošlé roky. EK vedie podľa envirorezortu za porušenie smernice o kvalite okolitého ovzdušia konanie voči 18 členským štátom EÚ. Minister životného prostredia Ján Budaj žalobu rešpektuje a povedal, že Slovensko žne ovocie ignorácie voči ochrane ovzdušia z éry minulých vlád.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.