eReport.sk
Nebolo by to prvýkrát
Vladimir Putin. Zdroj: TASR/AP

Šokujúci krok francúzskej justície: Skonfiškovali vilu patriacu manželovi Ľudmily Putinovej


Politici Európske únie už dávnejšie rozhodli zhabať nehnuteľný, ale aj hnuteľný majetok Rusom, ktorí sa ocitli na sankčnom zozname. Tentokrát prišiel o vilu manžel Ľudmily Putinovej, exmanželky ruského prezidenta. A dôvod? Francúzi údajne nemajú k dispozícii žiadne doklady, ktoré by vysvetľovali, ako mohol vlastník nehnuteľnosti takej kvality a mať ešte aj dostatok financií na jej nákladnú renováciu a zariadenie.

Ide vraj o pranie špinavých peňazí

Francúzske súdy nariadili skonfiškovať vilu, ktorá patrí súčasnému manželovi exmanželky ruského prezidenta Ľudmily Putinovej. Ako v stredu informoval denník Le Monde, rozhodnutie o zhabaní vily patriacej ruskému obchodníkovi Arturovi Očeretnému bolo prijaté ešte v decembri 2023 po podnete protikorupčnej organizácie Transparency International, ktorá žiadala overenie pôvodu finančných prostriedkov použitých pri zakúpení tejto nehnuteľnosti. Cena vily Souzanna, ktorá sa nachádza na pobreží Biskajského zálivu v lokalite Anglet neďaleko letoviska Biarritz, sa odhaduje na 5,4 milióna eur.

Príjmy Putinovej a Očeretného pochádzajú najmä z prenájmu priestorov v centre Moskvy, čo im prináša 250 miliónov rubľov ročne (2,49 milióna eur).

Navaľného investigatívny tím

Vila v štýle Art Deco s pozemkom zaberá 5000 metrov štvorcových a súčasný manžel Ľudmily Putinovej ju kúpil v roku 2013, keď ona a ruský prezident Vladimir Putin oznámili svoj rozvod. Putinovej druhé manželstvo nebolo oficiálne oznámené. Podľa medializovaných informácií sa za podnikateľa Očeretného vydala v roku 2015. Francúzske vyšetrujúce orgány tvrdia, že nemajú k dispozícii žiadne doklady, ktoré by vysvetľovali, ako sa Očeretnyj mohol stať vlastníkom nehnuteľnosti takej kvality a mať ešte aj dostatok financií na jej nákladnú renováciu a zariadenie. Na základe podozrenia z prania špinavých peňazí francúzska justícia túto nehnuteľnosť vzala pod svoju kontrolu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Putin
  2. Ruský prezident Vladimir Putin.
  3. Je čas "vypustiť túto bažinu?"

V auguste 2022 zverejnili spolupracovníci ruského opozičného politika Alexeja Navaľného investigatívnu reportáž, z ktorej vyplýva, že Očeretnyj a Putinová vlastnia v španielskom meste Málaga dva byty v celkovej hodnote asi dva milióny eur a apartmán vo švajčiarskom Davose v približnej hodnote 3,5 milióna eur. Navaľného investigatívny tím tiež zistil, že príjmy Putinovej a Očeretného pochádzajú najmä z prenájmu priestorov v centre Moskvy, čo im prináša 250 miliónov rubľov ročne (2,49 milióna eur).

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šokujúci krok francúzskej justície: Skonfiškovali vilu patriacu manželovi Ľudmily Putinovej

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: