eReport.sk
vakcína, comirnaty, Pfizer, Biontech
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/ cortex-film

Šokujúce údaje o úmrtiach po vakcíne? V USA v tom majú trochu „hokej“

Občiansky aktivista a vyštudovaný lekár Juraj Mesík prišiel na svojej fanúšikovskej stránke so šokujúcou informáciou, že americký systém VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System) eviduje v súvislosti s koronavírusom až viac ako 21 tisíc prípadov úmrtia po podaní vakcíny proti tomuto ochoreniu. Vo svojej doterajšej viac ako 30-ročnej histórii pri tom systém mal zaznamenať len niečo cez 9 tisíc prípadov fatálnych komplikácií v súvislosti s vakcínami proti iným ochoreniam. Na informácie sme sa pozreli bližšie!

Nesúlad v dátach aj v metodike ich zberu

Na problematickú povahu informácií zo systému VAERS celkom často a obšírne upozorňuje agentúra Reuters, ktorá tvrdí, že dáta zo systému nemusia odrážať realitu vzhľadom na to, že hlásenie v systéme môže vykonať ktokoľvek. Toto sme sa rozhodli v redakcii eReportu overiť a naozaj sa nám podarilo dostať k formuláru, ktorý by sme v prípade, že by sme mali americké občianstvo, alebo boli obyvateľmi USA, aj reálne mohli odoslať.

Foto: fb/jurajmesik

Na základe tohto Reuters tvrdí, že „ktokoľvek môže nahlásiť udalosti do VAERS systému a databáza obsahuje neoverené informácie“. Problémy vidí Reuters aj v miešaní korelácie s kauzalitou: „VAERS popisuje nahlásené úmrtia jednotlivcov, ktorí zomreli po podaní vakcíny ako úmrtia spôsobené vakcínou, pri čom Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) doteraz nenašlo žiadne dôkazy, že očkovanie viedlo k úmrtiam pacientov.“

Foto: VAERS

V USA teda existujú minimálne dve databázy, ktoré sa snažia o zachytenie problémov súvisiacich s očkovaním a ktoré vykazujú diametrálne odlišné výsledky. Treba však v rámci kritického myslenia jednoznačne dodať, že informácie zo systému VAERS, aj napriek tomu, že sú náročne overiteľné, môžu ukazovať určitý trend, ktorým je zjavné zvyšovanie počtu problematických prípadov po podaní vakcíny proti ochoreniu covid-19 v porovnaní s vakcínami proti iným ochoreniam. Pred vyvinutím vakcíny proti ochoreniu covid-19 sa totižto vo VAERS používala rovnaká metodika zberu dát ako dnes. Informácie, ktoré Mesík uverejnil, teda do určitej miery rozhodne stoja za pozornosť minimálne z hľadiska nie veľmi povzbudivého trendu.

V dátovom pekle sa bojovať s covidom nedá

Podobný nesúlad sa však s najväčšou pravdepodobnosťou deje po celom svete, čo značne komplikuje schopnosť jednotlivých štátov vyhodnocovať účinnosť a bezpečnosť jednotlivých vakcín, čo vedie k zlým interpretáciám ako zo strany ľudí nepodporujúcich vakcíny, tak aj zo strany fanúšikov vakcín. Mimochodom, v USA dnes podľa TASR padol svetový rekord prírastku nových prípadov ochorenia covid-19 za jeden deň a to až na úrovni viac než milión obyvateľov. Je teda jasné, že je v záujme USA, ale aj iných štátov, aby bol podobný informačný chaos čo najskôr odstránený.

Bude vás zaujímať:

  1. Robert Fico na snímke z videa.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šokujúce údaje o úmrtiach po vakcíne? V USA v tom majú trochu „hokej“

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti