Ereport vydal aj druhú časť rozhovoru exministra školstva Juraja Draxlera so zakladateľom Slovenskej republiky Vladimírom Mečiarom.
O privatizácii
Jednou z najcitlivejších tém 90. rokov ostáva privatizácia. Vladimír Mečiar v rozhovore poukazuje na to, že Fond národného majetku, ktorý bol privatizačnou agentúrou, bol pod kontrolou parlamentu, nie vlády. Podčiarkuje, že to tak chcel preto, aby on sám s rozhodovaní, komu podniky pripadnú, nemal nič spoločné.
Rozhovor s Vladimírom Mečiarom
Zdôrazňuje však svoj podiel na rozhodnutí, ktorým si mohli občania „sprivatizovať“ byty, v ktorých bývali, pričom v susednej Českej republike bol proces privatizácie bytového fondu oveľa rozporuplnejší.
Podobne poukazuje na to, že veľa privatizačných projektov dalo akcie aj zamestnancom. Pristavuje sa pri príbehoch, kde privatizácia vyústila do životaschopných podnikov: Chemosvit, Železiarne Podbrezová či Matador.
V rozhovore niekoľkokrát vznikla živá diskusia medzi Draxlerom, ktorý namietal, či bolo nutné všetky výrobné fabriky privatizovať tak, že faktickú kontrolu získali domáce manažmenty, s politickou podporou, a Mečiarom, ktorý postup obhajoval.
Tragický príbeh domáceho strojárstva
V príbehu VSŽ, ktoré sa kvôli vysokým úverom dostali do područia bánk však nakoniec pripustil manažérske chyby.
Obaja sa tiež pristavili pri rozvrate domáceho strojárstva. Vyzdvihli rolu firmy DMD Holding, ktorú v tých rokoch viedol bývalý minister financií Július Tóth s cieľom konsolidovať bývalé zbrojárske podniky.
Tie nakoniec po nástupe vlády Mikuláša Dzurindu rôzne skupiny narýchlo rozpredali, čím sa stratila aj cenná výskumno-vývojová základňa, aj niektoré potenciálne lukratívne kontrakty, vrátane zbrojárskych.
Podobne sa pristavili pri problematike energetických podnikov a telekomunikácií. Vladimír Mečiar podčiarkol, že on by nikdy nepripustil ich predaj, čo bol jeden z hlavných dôvodov, prečo musel byť odstavený.
Duckého vražda – vyhrážky aj Mečiarovi
Obaja diskutujúci sa pristavili aj pri vražde vtedajšieho šéfa Slovenského plynárenského podniku a exministra hospodárstva Jána Duckého.
Vladimír Mečiar pripúšťa, že Ducký sa zaplietol do obchodov, ktoré boli nebezpečné a nevhodné, no obhajuje ho ako osobu, ktorá bola hospodárskym odborníkom. Zároveň hovorí, že jeho a jeho spolupracovníkov vražda mimoriadne zasiahla.
Keď však tlačil na intenzívne vyšetrovanie, dôležitá osoba mu oznámila, že ak bude pokračovať, zavraždia aj jeho. „A povedal to taký človek, že som vedel, že je to reálne,“ dodáva expremiér. Meno neprezradil.
Podobne ako v začiatku interview aj na jeho konci Draxlerzvýraznil úlohu Vladimíra Mečiara a dlh spoločnosti voči nemu ako politikovi, ktorý priviedol Slovensko k samostatnosti.
Zdroj: eReport
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Mečiar: Kvôli Duckému sa vyhrážali zabitím aj mne!