eReport.sk
Ilustračný obrázok Foto: tasr/ap

Šokujúca predpoveď vedcov: Svet smeruje do novej éry rizík!

Nebezpečná kombinácia environmentálnych a bezpečnostných hrozieb v sebe obsahuje komplexné riziká pre mier vo svete. Píše sa to podľa agentúry DPA v správe Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) zverejnenej v pondelok, ktorej autori varujú, že politici a inštitúcie ešte nie sú pripravení na tento „nový vek rizík“.

Správa na 93 stranách popisuje, ako môžu environmentálne krízy – zmena klímy, nedostatok zdrojov, vymieranie druhov – interagovať s bezpečnostnými krízami a inými hrozbami, ako je pandémia koronavírusu.

Napríklad v Somálsku pretrvávajúce sucho a ďalšie dôsledky meniaceho sa podnebia v kombinácii s chudobou a slabou vládou priviedli ľudí do náručia islamistických teroristických milícií aš-Šabáb. V Strednej Amerike vplyv klimatickej zmeny na úrodu obilia v kombinácii s násilím a korupciou zvýšili prílev migrantov do USA.

Odborníci hovoria o kritickom bode

Mnoho odborníkov tvrdí, že sme v kritickom bode: Môžeme nechať environmentálnej kríze voľný priebeh, alebo identifikovať problém hneď a niečo s tým urobiť,“ povedal riaditeľ SIPRI Dan Smith. „Zlou správou je, že tento mimoriadne dôležitý moment prichádza v čase, keď je medzinárodná politika v hroznom stave,“ konštatuje Smith. Vzťahy medzi veľmocami sú „toxické a nebezpečné“, populizmus a nacionalizmus sú na vzostupe.

Vojny v 21. storočí sa zdvojnásobili

Podľa správy sa v druhom desaťročí 21. storočia počet ozbrojených konfliktov zahŕňajúcich aspoň jeden štát a počet ľudí zabitých v konfliktoch zdvojnásobil, rovnako aj počet utečencov a vysídlených ľudí na celom svete. Po rokoch poklesu počet operačných jadrových hlavíc v roku 2020 opäť vzrástol. V minulom roku dosiahli globálne vojenské výdavky vrchol viac ako dva bilióny dolárov.

Vývoj životného prostredia

Podobne znepokojujúci je vývoj životného prostredia. SIPRI pripomína, že asi štvrtine všetkých druhov hrozí vyhynutie a množstvo opeľujúceho hmyzu dramaticky klesá.  Kvalita pôdy sa znižuje, zatiaľ čo využívanie prírodných zdrojov pokračuje na neudržateľnej úrovni.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke vojaci na zelenej hranici pri hraničnom priechode Ubľa-Malyj Bereznyj.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šokujúca predpoveď vedcov: Svet smeruje do novej éry rizík!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti