Talian Domenico Berardi reaguje po nepremenení šance v zápase vetvy C semifinále baráže MS 2022 vo futbale Taliansko - Severné Macedónsko v Palerme vo štvrtok 24. marca 2022. Foto: tasr/ap

ŠOK Taliani padli, nebudú na MS: Futbaloví majstri Európy prehrali so Severným Macedónskom!

Futbalisti Talianska sa nepredstavia na MS 2022 v Katare. Úradujúci majstri Európy senzačne prehrali vo štvrtkovom semifinále baráže so Severným Macedónskom 0:1. Duel v Palerme rozhodol presným zásahom v nadstavenom čase Aleksandar Trajkovski.

Zdroj: youtube.com/ Football4K

V priamom súboji o premiérovú účasť na MS sa Severné Macedónsko stretne s Portugalskom, ktoré si poradilo s Tureckom 3:1. Ďalším postupujúcim tímom je Wales, ktorý zdolal rakúsku reprezentáciu 2:1.

Severomacedónci smerujú do Portugalska

Severomacedónci zabojujú vo finále baráže na budúci utorok 29. marca na pôde Portugalska o svoju premiérovú účasť na majstrovstvách sveta. Wales si na finálového súpera počká, duel Škótska s Ukrajinou totiž preložili na júnový termín.

Štvornásobný majstri sveta sa na MS nezúčastnia druhýkrát po sebe a celkovo štvrtýkrát v histórii.

Taliani mali v Palerme prevahu, no napriek veľkým šanciam sa im obranu súpera nepodarilo preraziť. Balkánsky tím hral húževnato a snaha sa vyplatila v nadstavenom čase, keď Trajkovski prekonal brankára Gianluigiho Donnarummu strelou z diaľky.

Prvý zľava Talian Marco Verratti beží s loptou v zápase vetvy C semifinále baráže MS 2022 vo futbale Taliansko – Severné Macedónsko v Palerme vo štvrtok 24. marca 2022. – Foto: tasr/ap

Turci zahodili penaltu, mohli vyrovnať

Úlohu favorita naopak potvrdilo Portugalsko, zverenci Fernanda Santosa viedli v polčase po presných zásahoch Otavia a Dioga Jotu 2:0. V 65. minúte sa podarilo na 1:2 znížiť po pase Cengiza Ündera z hranice malého vápna Burakovi Yilmazovi. Tridsaťšesťročný futbalista však o 20 minút neskôr nevyužil obrovskú príležitosť na vyrovnanie, keď nepremenil pokutový kop. Skóre kozmeticky upravil v nadstavenom čase Matheus Nunes.

Wales potiahol k víťazstvu Gareth Bale

Vedenia sa už v prvom dejstve ujali zásluhou Garetha Bala aj Walesania, útočník Realu Madrid pridal ďalší presný zásah v druhom polčase a hostia nevyužili príležitosť na vyrovnanie po vlastenci Ben Daviesa.

Walešan Gareth Bale sa teší po strelení gólu v zápase vetvy A semifinále baráže MS 2022 vo futbale Wales – Rakúsko v Cardiffe vo štvrtok 24. marca 2022. – Foto: tasr/ap

Futbalisti Švédska zdolali v semifinálovom zápase baráže o postup na MS v Katare českú reprezentáciu 1:0 po predĺžení. Severania tak doplnili štvrtkové kvarteto postupujúcich tímov. O jediný presný zásah domácich sa v 110. minúte postaral Robin Quaison. Zverenci Janneho Anderssona sa v súboji o postup na majstrovstvá sveta stretnú v utorok s Poľskom.

V európskej baráži sa hrá o posledné tri miestenky na MS. Na šampionát už postúpilo desať víťazov kvalifikačných skupín – Nemecko, Dánsko, Francúzsko, Belgicko, Chorvátsko, Španielsko, Srbsko, Anglicko, Švajčiarsko a Holandsko.

Semifinále európskej baráže MS 2022

vetva A
Škótsko – Ukrajina /ODLOŽENÉ/
Cardiff:
Wales – Rakúsko 2:1 (1:0)
Góly: 25. a 51. Bale – 65. Davies (vlastný). Rozhodoval: Marciniak (Poľ.)

vetva B
Rusko – Poľsko /ZRUŠENÉ/ – Poľsko postúpilo do finále baráže po treste UEFA pre Rusko
Štokholm:
Švédsko – Česko 1:0 /po predĺženígól: Robin Quaison 110. min/
Rozhoduje: Oliver (Angl.)

vetva C
Palermo:
Taliansko – Severné Macedónsko 0:1 (0:0)
Gól: 90.+2. Trajkovski. Rozhodoval: Turpin (Fr.)
Porto:
Portugalsko – Turecko 3:1 (2:0)
Góly: 15. Otavio, 42. Jota, 90.+4. Nunes – 65. Yilmaz, Rozhodoval: Siebert (Nem.)