eReport.sk
Sob. Ilustračné foto: wikipedia

Soby nesmú do Ruska! Nórsko zvieracím „migrantom“ bráni prekračovať hranice k susedom

Nórsko vo štvrtok oznámilo, že opraví plot v blízkosti svojich hraníc s Ruskom na ďalekom severe. Chce tak zabrániť sobom v ich prekračovaní. Uviedla to v sobotu agentúra AFP.

V snahe zabrániť migrácii sobov na nórskej strane postavili plot, ktorý sa tiahne na 150 z celkových 198 kilometrov spoločných hraníc. Niektoré úseky vybudované v roku 1954 sú však v tak havarijnom stave, že zvieratá cez ne môžu ľahko prejsť do Ruska.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
  2. Nevšedný inzerát verbuje
  3. Poľský premiér Mateusz Morawiecki
  4. Zelenskyj poriadne vypenil

Navrátivších „migrantov“ zabijú

„Prekračovanie hraníc do Ruska je prísne zakázané. A to platí aj pre soby,“ uvádza sa vo vyhlásení nórskeho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo. Od začiatku tohto roka prekročilo hranice z Nórska do Ruska 42 sobov, aby sa mohli pásť v prírodnej rezervácii Pasvik rozkladajúcej sa v oboch štátoch.

Zakaždým, keď sa tak stane, ruské úrady požadujú odškodné približne 50.000 nórskych korún. Zvieratá po návrate do Nórska zabijú, aby sa zabránilo opakovaniu tohto javu.

Nový plot na hraniciach

Riaditeľstvo preto na sedemkilometrovom úseku nariadilo do 1. októbra postaviť nový plot. Má stáť 3,7 milióna nórskych korún.

Soby, ktoré chovajú domorodí pastieri z etnickej skupiny Saamov, sú polokočovné. Medzi zimnými a letnými pastvinami migrujú cez obrovské priestranstvá.

Nórsko a Rusko majú v tomto arktickom regióne iba jeden povolený pozemný priechod Storskog-Borisoglebsk.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Soby nesmú do Ruska! Nórsko zvieracím „migrantom“ bráni prekračovať hranice k susedom

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php