eReport.sk
Žena v šatách z ochranných rúšok sa vracia z demonštrácie v Berlíne v sobotu 12. februára 2022.
Žena v šatách z ochranných rúšok sa vracia z demonštrácie v Berlíne v sobotu 12. februára 2022. Foto: tasr/ap

Sobota bola v znamení protestov: Do ulíc vyšli Nemci, Briti, polícia zasahovala aj vo Francúzsku!

Tisíce ľudí protestovali v sobotu vo viacerých nemeckých mestách voči protiepidemickým pravidlám. TASR o tom informovala na základe správy agentúry DPA. Ľudia sa búrili v Británii, nepokoje hasila polícia aj vo Francúzsku.

Okrem odporcov opatrení zameraných na boj proti covidu sa opäť zišli i protidemonštranti. Napríklad v mestách Freiburg a Berlín hlásila polícia zhruba 3000 odporcov opatrení a rovnaký počet podporovateľov týchto pravidiel. V Osnabrücku bolo toto číslo 1200 a v Schwerine viac ako 600. Demonštrácie i protidemonštrácie boli väčšinou pokojné, dodala polícia.

Odporcovia proticovidových opatrení a povinného očkovania už týždne organizujú pravidelné protesty, ktorých sa po celom Nemecku zúčastňujú desaťtisíce ľudí, pripomína DPA. Organizátori tieto akcie často nazývajú „vychádzky“ a neoznamujú ich úradom. Viaceré mestá tieto protesty zakázali, zatiaľ čo protidemonštrácie vyzývajúce na solidaritu sú čoraz bežnejšie, analyzuje DPA.

Briti protestovali proti nárastu životných nákladov

Tisíce ľudí sa zúčastnili v sobotu protestov proti rastúcim životným nákladom v Británii, informoval denník The Independent. Demonštrácie sa uskutočnili na pozadí prudkého nárastu cien pohonných látok, energií a potravín, ako aj najvyššej miery inflácie v krajine za posledných 30 rokov.

Protestujúci v Londýne, Glasgowe a ďalších britských mestách mávali transparentmi s nápismi „Zdaňte bohatých“, „Ušetrite palivo, upáľte bankára“ či „Znížte účty za energie“. Na demonštrácii v Londýn vystúpil s prejavom bývalý šéf Labouristickej strany Jeremy Corbyn.

Chudobné rodiny sú pod obzvlášť veľkým tlakom, pretože konzervatívna vláda napriek rastúcim životným nákladom znížila sociálne dávky, ktoré boli navýšené v dôsledku proticovidových lockdownov.

Potravinové banky momentálne využíva v Británii rekordný počet osôb a milióny ľudí ledva platí svoje účty, zatiaľ čo energetické giganty ako BP (British Petroleum) dosahujú obrovské zisky a vláda odmieta zrušiť zvýšenie daní, ktoré má najväčší dosah na chudobné rodiny, analyzuje AFP.

Chudobné rodiny sú pod obzvlášť veľkým tlakom, pretože konzervatívna vláda napriek rastúcim životným nákladom znížila sociálne dávky, ktoré boli navýšené v dôsledku proticovidových lockdownov, pokračuje AFP.

Mnohí demonštrujúci tiež vyzývali predsedu vlády Johnsona, aby odstúpil. Premiér momentálne čelí škandálu za večierky, ktoré sa uskutočnili vo vládnych budovách v rozpore s vtedy platnými prísnymi protiepidemickými pravidlami.

Večierky tejto kauzy známej ako partygate sa konali v období od mája 2020 do apríla 2021 a momentálne ich vyšetruje britská Metropolitná polícia (MPS). Johnson a jeho manželka Carrie sú údajne tiež medzi vyšetrovanými osobami.

Vo Francúzsku sa inšpirovali kanadskými kamionistami

Francúzska polícia vystrelila v sobotu kanistre so slzotvorným plynom na demonštrantov blokujúcich dopravu na bulvári Champs-Élysées v hlavnom meste Paríž. Informovala o tom panarabská stanica al-Džazíra.

Napriek rozsiahlej policajnej akcii – v rámci ktorej zhruba 7000 príslušníkov bezpečnostných zložiek kontrolovalo autá prichádzajúce do Paríža -, sa do metropole dostali protestujúci inšpirovaní protestom kanadských kamionistov známym ako „konvoj slobody“. Demonštranti následne približne 100 vozidlami dočasne zablokovali kruhový objazd Champs-Élysées, kým ich policajti rozohnali slzotvorným plynom, priblížila agentúra AFP.

Medzi demonštrantami sú odporcovia vakcinácie proti covidu žiadajúci zrušenie očkovacieho preukazu, ktorý je vyžadovaný pri vstupe do mnohých verejných miest, ale aj Francúzi nahnevaní na čoraz vyššie ceny energií, ktoré sú podľa nich ranou pre rodiny s nízkymi príjmami.

Parížska polícia predtým informovala, že počas sobotňajšieho rána zastavila 500 vozidiel a takmer 300 cestujúcim uložila pokuty. Policajti tiež uviedli, že zadržali päť osôb, ktoré pri sebe mali praky, kladivá, nože a plynové masky.

V celom Francúzsku protestovalo podľa úradov na rôznych miestach celkovo viac ako 24.000 ľudí.

Francúzsky minister vnútra neskôr na Twitteri oznámil, že bezpečnostné zložky v Paríži udelili 337 pokút a zadržali 54 protestujúcich. Vo Francúzsku sa za menej ako dva mesiace uskutočnia prezidentské voľby a súčasný prezident Emmanuel Macron chce zabrániť tomu, aby tieto demonštrácie prerástli do rozsiahlych nepokojov podobným protestom tzv. žltých viest, ktoré zachvátili Francúzsko v rokoch 2018 a 2019, analyzuje al-Džazíra.

Príslušník francúzskej polície v piatok podvečer uviedol, že podľa odhadov smerovalo do Paríža 1800 vozidiel. V celom Francúzsku protestovalo podľa úradov na rôznych miestach celkovo viac ako 24.000 ľudí. Demonštranti, ktorých inšpirovali protesty kamionistov blokujúcich v Kanade hraničné priechody do USA, vyrazili vozidlami do Paríža z miest ako Bayonne, Perpignan, Lyon, Lille, Štrasburg a ďalších s cieľom dostať sa do večera do hlavného mesta.

Medzi demonštrantami sú odporcovia vakcinácie proti covidu žiadajúci zrušenie očkovacieho preukazu, ktorý je vyžadovaný pri vstupe do mnohých verejných miest, ale aj Francúzi nahnevaní na čoraz vyššie ceny energií, ktoré sú podľa nich ranou pre rodiny s nízkymi príjmami, komentuje AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sobota bola v znamení protestov: Do ulíc vyšli Nemci, Briti, polícia zasahovala aj vo Francúzsku!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti