eReport.sk
Foto: tasr

SNS vyzýva prezidentku: Venujte sa skladovaniu odpadu z plošného testovania


Ministerstvo obrany porušuje niekoľko zákonov pri skladovaní kontaminovaného biologického odpadu z celoplošného testovania na COVID-19. Uviedla to mimoparlamentná SNS. Zároveň vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby sa „vojenskej skládke nebezpečného odpadu bezodkladne venovala“.

Ozbrojené sily SR uskladnili biologický odpad z testovania v priestoroch vojenského objektu Mokraď (okres Liptovský Mikuláš). „Odpad sa ale má skladovať podľa predpisov, a nie voľne uložený niekde v hangári, aj keď je to v zabezpečenom objekte,“ uvádza SNS.

Pokračuje, že ak sa problém s odpadom podcení, o niekoľko týždňov na to môže Slovensko doplatiť. Samozrejme, nikto takúto situáciu nepredpokladal. Ale keď už vláda riešila masívne testovanie, nemyslieť na likvidáciu odpadu a s ním súvisiacu logistiku, je amatérska chyba a všeobecné ohrozenie,“ konštatuje strana.

MO SR deklarovalo, že pri skladovaní biologického odpadu z celoplošného testovania postupuje zodpovedne, bezpečne a v súlade s požiadavkami na zhromažďovanie nebezpečného odpadu. Odpad môže byť takto zhromažďovaný po dobu jedného roka, uviedlo MO SR.

Nezaradený poslanec parlamentu Richard Raši však povedal, že nebezpečný odpad pochádzajúci z celoplošného testovania nie je možné uskladňovať ako bežný. Tvrdí, že ide o infekčný zdravotnícky odpad, na ktorého likvidáciu sa vzťahuje vyhláška ministerstva zdravotníctva. To isté si myslí aj SNS.

Odpad nepochádza zo zdravotníckych zariadení, ale z účelovo zriadených odberových miest, ktoré neboli kvalifikované ako zdravotnícke zariadenia, priblížil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Podotkol, že preto sa na nich vzťahuje zákon o odpadoch a súvisiaca vyhláška. Envirorezort avizoval, že preverí postup ministerstva obrany a armády pri nakladaní s biologickým odpadom.

Naď priblížil, že odpad ukladajú na jeho ďalšie nakladanie. Potom si ho môže prevziať zariadenie, ktoré je oprávnené na jeho zneškodnenie a nakladanie s ním, akým je napríklad spaľovňa, alebo môže byť prevzatý zberovou spoločnosťou. V SNS prenášanie materiálu z terajšieho zberného miesta do spaľovne vyvoláva obavy. Nikto podľa strany nedokáže zaručiť, či sa odpad napríklad nevysype a nedostane do kontaktu s ľuďmi.

Raši v utorok (1. 12.) požiadal o sprístupnenie informácií o skladovaní biologického odpadu po testovaní. Obáva sa, že dlhodobejším skladovaním nebezpečného biologického materiálu vo vojenskom areáli Mokraď môže prísť ku kontaminácii prostredia vysoko infekčnými látkami.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SNS vyzýva prezidentku: Venujte sa skladovaniu odpadu z plošného testovania