Ministerstvo školstva by malo veľmi starostlivo posudzovať, koho na stredné školy pustí a koho naopak nie. Kritické myslenie a odhaľovanie hoaxov je síce pre život človeka v dnešnej dobe veľmi podstatné, no hlavne v posledných rokoch sa ukázalo, že nesmie byť postavené len na odlišovaní „správnych“ médií od „nesprávnych“. Žiaci by nemali klamstvá a hoaxy odhaľovať len pomocou odlíšenia zdrojov, ale práve pomocou kritického myslenia – naozajstného kritického myslenia.
Olympiádu kritického myslenia na stredných školách organizuje Slovenská debatná asociácia, ktorá je aj liahňou mladých členov prevažne pravicových strán – napríklad SaS. Mnohí členovia asociácie sa v minulosti zapájali do protestov namierených proti vláde Smeru-SD, SNS a SaS. Preto je otázne, či sa dnes asociácia dá považovať za nestrannú a nezávislú.
Tisíce stredoškolákov
Školské kolo olympiády sa uskutočnilo 13.12. a zaregistrovalo sa do neho až takmer 6000 žiakov z viac ako 200 škôl. Pri pohľade na tieto čísla a pri zohľadnení faktu, že stredoškolský vek je špeciálne dôležitý pre určovanie názorov a postojov ľudí, je dôležité, aby si ministerstvo školstva takéto aktivity „postrážilo“.
Nie je samozrejme vylúčené, že olympiáda je pre študentov prospešná a poučná. Podstatné však je, aby cieľom aktivity nebolo len nasmerovať žiakov na tie „správne“ zdroje. Na Slovensku totižto neexistuje organizácia, ktorá by tie „správne“ zdroje bola oprávnená určovať. Študenti by sa mali naučiť, že treba posudzovať konkrétne informácie, nie ich hneď v prvom kroku nálepkovať na základe zdrojov.
„Pointou olympiády kritického myslenia nie je nezmyselné memorovanie faktov. Študentstvo má počas celého testu prístup k internetu. Snažíme sa ich naučiť, ako sa pohybovať v reálnom informačnom priestore. V teste používame reálne príklady článkov alebo statusov, s ktorými sa stretávajú dennodenne na internete,“ povedal koordinátor olympiády Richard Vaško podľa TASR.
Čo sú to konšpiračné a radikálne bubliny?
V kontexte nejasných praktík organizátorov olympiády je na mieste otázka, čo považujú za „konšpiračné a radikálne bubliny“, o ktorých hovoria. V rámci kritického myslenia je totižto potrebné priznať, že aj „konšpiračné“ médium môže uverejniť pravdu, zatiaľ čo aj médium „hlavného prúdu“ môže uverejniť hoax.
Mohlo by vás zaujímať:
„Z výskumu PISA 2021 vyplýva, že väčšina mladých ľudí na Slovensku sa neučí rozoznávať zavádzajúce informácie a nevie oddeliť fakty od názorov. Analýza Globsec z roku 2020 zas ukazuje, že až 56 percent ľudí na Slovensku je náchylných veriť tvrdeniam, ktoré obsahujú klamstvá alebo konšpirácie. Tento alarmujúci stav chceme zmeniť,“ dodal k súťaži riaditeľ Slovenskej debatnej asociácie Ondrej Schutz.
Úspešní riešitelia postúpia do krajského kola, ktoré sa uskutoční v marci 2023. Olympiáda vyvrcholí celoslovenským finálovým kolom v júni 2023.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Snažia sa ovládnuť stredné školy? Mimovládka žiakov učí, aké médiá treba čítať!