eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Smutná správa: Ľudí bez domova pribúda, situáciu koronakríza zhoršuje

Ľudí bez domova na ulici pribúda. Upozorňuje na to bratislavská nezisková organizácia Depaul Slovensko. Poukazuje pritom na svoje štatistiky, podľa ktorých v období medzi rokmi 2018 až 2020 došlo k nárastu priemerného počtu ľudí, ktorí využívali jej služby o 5,5 percenta. Zároveň tak narástol i počet nocľahov o 6,1 percenta. Od začiatku pandémie nového koronavírusu poskytla neziskovka až o 2 312 nocľahov viac ako v rokoch 2019 a 2018.

Riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš sa obáva, že pre koronakrízu ľudí bez domova na ulici ešte pribudne. „Nízka podpora či prepúšťanie zasiahne najmä tých, ktorí denne na okraji spoločnosti bojujú o prežitie,“ upozornil. Zimné obdobie býva podľa neho pre ľudí bez domova najťažším obdobím v roku o to viac, keď je spojené s hrozbou nákazy. Depaul preto v utorok (1. 12.) predstaví novú zimnú kampaň, ktorá spája obidve témy. Verejnosť žiada o podporu.

Depaul Slovensko si pripomína 15. výročie svojho pôsobenia. Za ten čas sa organizácii podarilo integrovať viac ako 500 ľudí bez domova. Ročne poskytne okolo 76 000 nocľahov. Kým nocľaháreň sv. Vincenta v Bratislave počas zimy 2006 využívalo 80 ľudí denne, aktuálne sa toto číslo zdvojnásobilo. Pri silnejších mrazoch prekračuje hranicu 200 ľudí, ktorí sa nemajú kde zohriať.

V bratislavských zariadeniach Depaul nájde denne prístrešie viac ako 300 ľudí. Je teda najväčším poskytovateľom sociálnej pomoci práve pre ľudí, ktorí svoje domovy stratili. Za 15 rokov sa organizácia rozrástla a popri nocľahárni otvorila Útulok sv. Vincenta, Útulok sv. Lujzy, Ošetrovňu a denné centrum sv. Alžbety a rozšírila svoje pôsobenie na terénnu, komunitnú a integračnú prácu.

Svoje výročie oslávi organizácia symbolicky. Pred bratislavskou Starou tržnicou bude v utorok rozdávať teplé zimné bundy a kabáty ľuďom v núdzi. V Bratislave je podľa odhadov asi 4 000 ľudí bez domova.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Smutná správa: Ľudí bez domova pribúda, situáciu koronakríza zhoršuje

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti