eReport.sk
Marián Kéry (Smer-SD
Marián Kéry (Smer-SD), foto:tasr

Smerák Kéry apeluje na mierové riešenie, podľa Valáška treba ukázať jednotu

Predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Marián Kéry (Smer-SD) apeluje, aby Slovensko prispelo k upokojeniu situácie na Ukrajine a mierovému riešeniu. Uviedol to vo štvrtok potom, ako minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) odpovedal neverejne na pôde parlamentu na otázky štyroch prítomných členov výboru. Oficiálne výbor nebol uznášaniaschopný.

Nadchádzajúce slovensko-americké cvičenie Saber Strike na území SR, ale aj plánovaný podpis dohody s USA hodnotí Kéry ako prilievanie oleja do ohňa. Odmieta, že by vinníkom napätia bola iba Ruská federácia. Za neférové zo strany Aliancie považuje, že dáva Ukrajincom nádej na vstup do NATO. Podpredseda parlamentu a člen výboru Juraj Blanár (Smer-SD) tvrdí, že vláda nehľadá konsenzus v zahraničnej politike, žiadneho zástupcu Smeru-SD podľa neho nepozvali na rokovanie Bezpečnostnej rady SR. Tiež považuje za neakceptovateľné, že na bezpečnostnú radu pozvali len jedného člena zahraničného výboru, Milana Laurenčíka (SaS). Korčoka žiada o pravidelné informovanie poslancov.

Blanár: Korčok nás nepresvedčil

„Minister zahraničných vecí nás nepresvedčil o bezprostrednom ohrození bezpečnostnej situácie na Slovensku. Zdá sa nám, že to, čo vláda vytvára zasadnutiami Bezpečnostnej rady SR, je len kulisou na vytváranie nervozity v spoločnosti,“ zhodnotil Blanár. Cieľom je podľa neho iba donútiť Slovákov, aby akceptovali obrannú dohodu SR s USA. Nepáči sa mu, že minister odmietol účasť slovenského veľvyslanca v Kyjeve na výbore. Podpredsedu parlamentu a člena výboru Milana Laurenčíka prekvapilo, že väčšina poslancov napriek dôležitej téme na mimoriadne rokovanie neprišla. Dôvodom majú byť služobné cesty, choroby či karanténa.

Minister Korčok Smerákov nepresvedčil – Foto: tasr

Valášek vidí problém v Rusku

Nezaradený poslanec Tomáš Valášek vidí ako pôvodcu napätia Rusko. „Ak chceme predísť vojne, ak nám záleží na mieri, musíme ukázať Ruskej federácii, že sme jednotní a odhodlaní pomôcť Ukrajine v prípade konfliktu dodávkami vojenskej techniky a inak,“ zhodnotil. S poslancami Smeru sa zhodli na potrebe diplomacie a na existencii šance predísť konfliktu. Šance však vidia rôzne. Slabá účasť poslancov na výbore ho vzhľadom na vážnosť témy mrzí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Smerák Kéry apeluje na mierové riešenie, podľa Valáška treba ukázať jednotu

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti