eReport.sk
Poslanec Robert Fico (Smer-SD). Foto: tasr

Smer si počká na odôvodnenie ÚS. Toto Ficovu partaj zaujíma najviac


Opozičná strana Smer-SD rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o tom, že núdzový stav bol na Slovensku vyhlásený v súlade s Ústavou SR. Počkať chce aj na odôvodnenie rozsudku.

Informoval o tom hovorca strany Ján Mažgút. Rozhodnutie súdu uvítal podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí). Podľa jeho slov tak zmietol zo stola návrh, ktorým Smer-SD spochybňoval legitimitu a potrebu núdzového stavu, čo v súčasnej situácii pre pandémiu nového koronavírusu označil za hrubo populistické.

Šeliga odmieta zavádzanie policajného štátu

Smer-SD zdôraznil, že rozhodnutie ÚS rešpektuje v plnej miere. „Počkáme si na odôvodnenie tohto rozhodnutia, najmä v súvislosti s drakonickými trestami, ktoré hrozia páchateľom trestných činov počas krízovej situácie,“ doplnil hovorca.

Šeliga zdôraznil, že poslanci majú právo požiadať ÚS o preskúmanie rozhodnutia vlády.

Juraj Šeliga (Za ľudí). Fioto: tasr

„No poslanec Fico a ďalší poslanci informovali o vyhlásení núdzového stavu tak, ako keby tu chcel niekto zavádzať policajný štát. Takéto správanie a strašenie ľudí to je v čase, keď 30 percent občanov neverí v COVID-19, skutočne hrubo popolustické,“ podotkol.

Núdzový stav platí na 45 dní. Zatiaľ

ÚS v stredu rozhodol, že uznesenie vlády o vyhlásení núdzového stavu od 1. októbra je v súlade s Ústavou SR a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Jeho vyhlásenie napadla na ÚS skupina opozičných poslancov, ako aj Generálna prokurátora SR.

Núdzový stav platí na Slovensku od 1. októbra, zatiaľ na 45 dní. Vláda ho vyhlásila v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou s pandémiou nového koronavírusu.

Zdroj: tasr, foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Smer si počká na odôvodnenie ÚS. Toto Ficovu partaj zaujíma najviac

KOMENTOVALI STE: