Návrh ústavného zákona o ochrane pôdneho a lesného fondu má byť reakciou na nedávne snahy Maďarska zriadiť fond, prostredníctvom ktorého by náš južný sused nakupoval pôdu na území viacerých štátov, vrátane Slovenska.
Smer avizoval, že aj napriek upusteniu Maďarska od tejto snahy je vhodné ústavne ochrániť pôdu a lesy na našom území. Opoziční sociálni demokrati podobný zákon schválili ako vládna strana s účelom ochrániť vodu.
Táto snaha sa vzhľadom na kritiku nečinnosti vlády Ficovou stranou dala očakávať. Podľa tlačovej správy samotnej opozičnej strany sa však stretla s nesúhlasom minimálne jednej z vládnych strán. „Už teraz sa postavila strana SaS proti, a to ani nevideli kompletný návrh. Opäť sme svedkami názorových a hodnotových rozkolov v koalícii,“ upozorňuje Richard Takáč, podpredseda strany Smer – SD. Smer taktiež pripomína, že v minulosti proti podobnému návrhu bojovali strany OĽANO a SaS a to dokonca až na úrovni ústavného súdu. „V týchto dňoch sa im kroky z minulosti vrátili ako bumerang, keď museli čeliť pokusu nákupu pôdy a lesov zo strany Maďarskej republiky. Náš južný sused síce snahy o kúpu stiahol, problém zahraničných investorov zo súkromnej sféry tu ale ostáva,“ dodal Takáč.
SaS by podľa podpredsedu Smeru chcela vidieť pôdu v rukách súkromníkov
Zatiaľ, čo opozičný Smer by chcel vidieť pôdu a lesy jednoznačne v štátnom vlastníctve, vládna SaS sa podľa Takáča k problematike stavia opačne. „Pripravovaný ústavný návrh zákona o ochrane pôdneho a lesného fondu chceme predložiť už na novembrovej parlamentnej schôdzi. Uvidíme, aký postoj zaujmú koaličné strany OľaNO a SaS. Najmä Sulíkovi liberáli, ktorí sa už dnes vyjadrujú, že najlepším riešením je slovenská pôda v rukách súkromníkov,“ konštatuje.
Budúcnosť právnej úpravy v oblasti ochrany pôdy a lesov tak zjavne zostane nezodpovedaná minimálne do novembra, kedy by sa mal tento opozičný návrh ústavného zákona objaviť v programe schôdze NR SR.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Smer chce chrániť slovenskú pôdu a lesy pred zahraničnými investormi