eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Slovenský vedec sa nechal zaočkovať Sputnikom V!

Keď premiér Igor Matovič ohlásil, že má záujem doviezť na Slovensko ruskú vakcínu Sputink V, spustila sa vlna vášní. Dôvodom je, že vakcína nie je odobrená Európskou liekovou agentúrou. Na vláde Veronika Remišová použila právo veta a vyslovila sa proti dovozu Sputnika. Napriek tomu sa už niektorí Slováci nechali ruskou vakcínou zaočkovať.

Jedným z nich aj odborník na jadrovú a subjadrovú fyziku Fedor Šimkovic. „Ja som očkovaný. Dal som sa zaočkovať Sputnikom,“ prezradil v diskusii Veda pomáha – COVID-19 vedec. Dôvod bol prozaický. „Bol som v Rusku a podmienkou účasti na expedícii na Bajkale je byť zaočkovaný. Tak aj s kolegom sme sa dali zaočkovať,“ prezradil. Znamená to teda, že minimálne dvaja Slováci sú Sputnikom zaočkovaní a vyzerá, že sa im darí dobre.

Šimkovic tiež priblížil momentálnu situáciu v Rusku. „Po minulej návšteve som zaznamenal, že veľa ľudí bolo chorých na COVID-19. Ale zdá sa, že to vedia zvládať. Oni majú lieky, ktoré sa podávajú hneď na začiatku, keď ľudia cítia, že na nich niečo ide. To sa dáva aj lekárom v nemocniciach,“ povedal v diskusii. V Rusku je možné sa nechať zaočkovať, napriek tomu mnohí čakajú na druhú ruskú vakcínu, ktorú vyvinul Štátny virologický a biotechnologický ústav Vektor a mala by byť vhodnejšia pre starších ľudí.


Na Slovensku sa zatiaľ špekuluje s nákupom Sputnika V. Stanovisko ministerstva zdravotníctva po odmietnutí vládou, keď Veronika Remišová zo Za ľudí použila právo veta, je zatiaľ veľmi nejasné. „Nakoľko jeden z koaličných partnerov snahu rezortu zdravotníctva vetoval, zvážime náš ďalší postup, kde však na prvom mieste bude ochrana životov a zdravia v čase tejto pandémie,“ nechali sa počuť z ministerstva. Nie je tak jasné, či Sputniku udelia výnimku a rezort si ho nakúpi aj tak. Podľa vicepremiéra a šéfa SaS Richarda Sulíka by tak mohol Krajčí spraviť. „Nech ju udelí, ale až na základe kladného hodnotenia Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv,“ tvrdí Sulík.


Predstavitelia ústavu už vedia, že ho požiadajú o zhodnotenie vakcíny. „ŠÚKL je v rámci vlastných odborných kapacít pripravený bezodkladne zhodnotiť údaje o farmaceutickej kvalite, účinnosti a bezpečnosti vakcíny Sputnik V. Avšak skúsenosti posudzovateľov pokrývajú najmä iné typy liekov, a preto pre dôkladné posúdenie vakcíny bude potrebné osloviť aj odborníkov mimo štátneho ústavu,“ píše ústav vo svojom stanovisku. O povolení však aj tak nakoniec rozhodne Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity