eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Slovenský lockdown podľa vyhlášky: Takto oficiálne spísali avizované obmedzenia hygienici!


Na čo konkrétne sa pripraviť v súvislosti s prijatými obmedzeniami, ktoré v stredu avizovala vláda. Čo presne bude otvorené a čo nie? Aké budú platiť pravidlá počas svätých omší? A čo treba dodržať, ak chcete navštíviť svojich blízkych v zariadeniach sociálnych služieb? Aj tomto vo štvrtok podrobne informujú hygienici v nadväznosti na vyhlášku, ktorá vstupuje pre nadchádzajúce sviatočné dni do platnosti.

V dňoch 24. decembra a 31. decembra sa menia vyhradené hodiny na nákup pre seniorov. Po novom budú platiť od 9.00 do 10.00 h. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Pri nákupe cez cez internet sa svojmu tovaru dostanete

Zároveň od 19. decembra sa zatvárajú všetky maloobchodné prevádzky a prevádzkové služby. Výnimkou sú prírodné liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne na základe návrhu lekára, prevádzky verejného stravovania, pričom môžu vydávať pokrmy a nápoje zabalené na odber so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby. Výnimkou sú aj predajne potravín v rozsahu uspokojenia nevyhnutných životných potrieb, drogérie, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok a očné optiky vrátane vyšetrenia a merania zraku, predajne novín a tlačovín, obchody s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie.

Otvorené môžu byť tiež výdajné miesta pre tovar zakúpený cez internet, mail alebo telefonicky, zásielkový predaj a balíkomaty. „Pri čakaní na výdaj tovaru musí prevádzkovateľ zabezpečiť, aby ľudia dodržali odstup aspoň dva metre a mali prekryté horné dýchacie cesty. V priestore, kde sa tovar vydáva, môže byť naraz iba jeden zákazník,“ uvádza ÚVZ SR.  

Otvorené môžu byť aj pošty aj banky

Výnimkou sú tiež predajne náhradných dielov motorových vozidiel, pneuservisy a odťahové služby, autoservisy a servisy bicyklov,  servisy a požičovne lyží, predajne živých rýb a stromčekov, v oboch prípadoch len v exteriéri, či prevádzky telekomunikačných operátorov. Otvorené môžu byť aj pošty, banky, poisťovne a leasingové služby, práčovne a čistiarne odevov, čerpacie stanice, pohrebné služby, pohrebiská a krematóriá, služby technickej a emisnej kontroly, ale aj servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky. V prípade taxi služieb môžu pasažieri sedieť iba na zadných sedadlách a najviac dvaja v jednom rade. Výnimkou sú tiež advokáti, notári, súdni exekútori, správcovia konkurzných podstát, mediátori, dražobníci, rozhodcovia, znalci, tlmočníci a prekladatelia, kľúčové služby a zberné dvory.

Na umelé kúpaliská, fitká či divadlá zabudnite

V prípade hotelov a podobných ubytovacích služieb, prevádzok lanoviek a vlekov sa musia ich návštevníci starší ako desať rokov preukázať negatívnymi výsledkami antigénového alebo PCR testu na ochorenie COVID-19 nie staršími ako 72 hodín, prípadne potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19. Otvorené môžu byť tiež služby dlhodobého ubytovania a karanténneho ubytovania.

ÚVZ informuje, že sa zatvárajú taktiež prevádzky, ktoré mohli byť doteraz otvorené za osobitných podmienok. Ide o umelé kúpaliská, fitness centrá, prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných predstavení, kaderníctva a prevádzky starostlivosti o ľudské telo a autoškoly.

Do zariadení sociálnych služieb iba s negatívnym testom

Navštevovať svojich blízkych v zariadeniach sociálnych služieb bude možné od 21. decembra. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia, k povinnostiam poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a poskytovateľov sociálnych služieb.

Podmienkou je, aby návštevníci predložili pri vstupe do zariadenia negatívne výsledky RT-PCR testu nie staršie ako 72 hodín alebo antigénového testu na COVID-19 nie staršie ako 24 hodín. Návštevy musí rovnako povoliť samotné zariadenie sociálnych služieb. „Návštevy v zariadeniach sociálnych služieb sme počas sviatkov povolili, pretože mnohí klienti ZSS, pre ktorých sú tieto priestory domovom, sa so svojimi blízkymi nevideli pre vážnu epidemiologickú situáciu dlhý čas. Niektorí to znášajú veľmi ťažko a má to na nich nepriaznivý dosah,“ vysvetlil opatrenie hlavný hygienik Ján Mikas.

Nemocnice bez návštev

Naďalej platí zákaz návštev v nemocniciach a do 21. decembra aj v zariadeniach sociálnych služieb s výnimkou návštev kňazov s cieľom podávania sviatosti pomazania ťažko chorým a umierajúcim, ako aj návštev u ľudí, ktorým je poskytovaná paliatívna starostlivosť, sú ťažko chorí alebo umierajúci. „Situácia v nemocniciach je skutočne veľmi vážna a je nevyhnutné znížiť riziko prenosu na čo najmenšiu mieru. V zdravotníckych zariadeniach chorľavejú nielen pacienti, ale aj zdravotnícky personál, ktorý potom chýba pri ošetrovaní hospitalizovaných ľudí,“ dodal Mikas. Regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu v rámci svojho územného obvodu nariadiť miernejšie alebo prísnejšie opatrenia podľa aktuálnej epidemiologickej situácie.

Sedenie v kostoloch len v každom druhom rade

Počas konania bohoslužieb sa od soboty 19. decembra bude musieť obmedziť kapacita v kostoloch. Ľudia budú môcť sedieť len v každom druhom rade a zároveň medzi obsadenými miestami musí ostať jedno miesto neobsadené. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí.

Bohoslužby sa môžu organizovať stále len pre sediacich účastníkov. „Pred rozdávaním svätého prijímania, posvätených chlebov, agapé si musí rozdávajúci dezinfikovať ruky, v prípade kontaktu rozdávajúceho s ústami veriaceho si musí rozdávajúci zakaždým vydezinfikovať ruky. Pri prijímaní „pod obojím“ striktne dodržiavať iba podávanie chleba na ruku,“ uvádza ÚVZ SR. Zároveň sa od soboty zakazujú všetky hromadné podujatia, teda aj s menej ako šiestimi účastníkmi. Z vyhlášky ÚVZ vyplýva, že nebudú povolené ani divadelné, filmové, hudobné a iné umelecké predstavenia. Ostatné výnimky (podujatia konané na základe zákona, podujatia s účastníkmi s 12-hodinovým testom a ostatné) ostávajú v platnosti. Regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu v rámci svojho územného obvodu nariadiť aj prísnejšie opatrenia, ak si to epidemiologická situácia vyžiada.

  • Tí, čo budú prichádzať zo zahraničia, musia mať negatívny test

Po príchode z rizikovej krajiny sa veková hranica detí pri povinnosti otestovať sa alebo preukazovať sa negatívnym výsledkom testu zvyšuje zo siedmich na desať rokov. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky. Testovanie detí do desiatich rokov naďalej však môže v odôvodnených prípadoch nariadiť regionálny úrad alebo ošetrujúci lekár. Osoby, ktoré prichádzajú na územie Slovenska, sa okrem PCR testu môžu preukazovať aj negatívnym výsledkom antigénového testu vykonaného na území Česka alebo Rakúska, nie starším ako 72 hodín.

Pri preprave blízkych z medzinárodného letiska alebo naň na území Česka, Poľska, Maďarska a Rakúska je potrebné sa najneskôr pri odchode zo Slovenska zaregistrovať na stránke naletisko.mzv.sk. Pri kontrole sa musia osoby preukázať vytlačeným potvrdením o tejto registrácii a letenkou prepravovanej osoby alebo jej elektronickou kópiou.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovenský lockdown podľa vyhlášky: Takto oficiálne spísali avizované obmedzenia hygienici!

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne