eReport.sk
Ivan Korčok. Foto: tasr

Slovensko povoláva šéfa diplomatickej misie v Minsku do Bratislavy

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) sa rozhodol povolať vedúceho diplomatickej misie SR v Minsku na konzultácie do Bratislavy. Urobil tak ako prejav solidarity s Poľskom a Litvou. Informoval o tom na sociálnej sieti Twitter.

„Kroky bieloruských úradov voči členským štátom EÚ sú neakceptovateľné. Európska únia je jednotná vo svojej podpore bieloruských občanov,“ uviedol Korčok.

Slovensko nemá v Bielorusku veľvyslanca odvtedy, ako vtedajší veľvyslanec Jozef Migaš požiadal v máji o uvoľnenie z postu.

Poľsko a Litva stiahli svojich veľvyslancov z Minska začiatkom tohto týždňa. K rovnakému kroku následne pristúpilo i Lotyšsko a Estónsko. Z Bieloruska v utorok na konzultácie do Berlína odcestoval aj nemecký veľvyslanec Manfred Huterer.

Litva a Poľsko stiahli svojich veľvyslancov z Minska po tom, ako Minsk tak urobil vo Vilniuse a Varšave v dôsledku sankcií uvalených Európskou úniou voči predstaviteľom bieloruského vedenia a silových zložiek obviňovaných z podvodov pri nedávnych prezidentských voľbách a porušovania ľudských práv v Bielorusku.

Bielorusko okrem toho požiadalo Poľsko i Litvu aj o to, aby výrazne znížili počet svojich diplomatov v Bielorusku. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko Poľsko a Litvu opakovane obvinil, že podnecujú protesty v Bielorusku, ktoré vypukli v reakcii na výsledky volieb.

Zdroj: tasr, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko povoláva šéfa diplomatickej misie v Minsku do Bratislavy

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php