eReport.sk
dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman.
Zdroj Foto: FB- dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman.

Slovensko patrí ku krajinám s najmenším nárastom cien energií, vysvetľuje Hirman


Slovensko patrí spolu s Maďarskom a Chorvátskom medzi krajiny, kde došlo k najmenším nárastom cien elektrickej energie a plynu pre domácnosti za druhý polrok roku 2022. Na základe údajov Európskeho štatistického úradu (Eurostat) o tom v stredu na tlačovej konferencii informoval dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman.

,,Domácnosť v bytovke, ktorá je zásobovaná teplom z centrálneho zdroja, zaplatí za tento rok účet vo výške zhruba 1360 eur. Pomoc zo strany štátu predstavuje v tomto prípade vyše 2800 eur. Ak by pomoc nebola poskytnutá, takýto byt by ročne zaplatil účet na úrovni vyše 4000 eur,“ povedal Hirman o ročnom objeme pomoci domácnostiam s energiami.

Pomoc pri ročnom vyúčtovaní

Upozornil tiež na prípad rodinného domu s vykurovaním zemným plynom. Ročný účet v tomto prípade je 1910 eur, ak by štát neposkytol pomoc, domácnosť by zaplatila o viac ako 4500 eur vyšší účet. Pri rodinných domoch s kúrením elektrinou poskytol štát pomoc pri ročnom vyúčtovaní vo výške zhruba 9606 eur.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nová strana Demokrati
  2. HLAS: AK VLÁDA OKAMŽITE NEZAČNE RIEŠIŤ DRAHÉ POTRAVINY, BUDÚ ĽUDIA ČORAZ HLADNEJŠÍ
  3. V Čechách to vrie! Premiér Fiala má čo robiť, aby to ustál.
  4. český minister zahraničných vecí Jan Lipavský

Kompenzácia v prípade cien energií

Miera pomoci štátu pre malých odoberateľov, ako sú malé firmy, menšie obce, predstavuje 63 %, v prípade stredných odoberateľov, stredne veľkých firiem alebo okresných miest predstavuje kompenzácia v prípade cien energií pomoc vo výške 44 % a pre veľkých odoberateľov – veľké firmy či krajské mestá – takmer 50 %. Zároveň podľa Hirmana počas vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho v rokoch od 2016 – 2020 narástla cena elektrickej energie pre domácnosti o 20 %. ,,Od roku 2020 až 2023 narástla cena o 10,5 %,“ vyjadril sa Hirman.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko patrí ku krajinám s najmenším nárastom cien energií, vysvetľuje Hirman

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne