eReport.sk
Chmelár tvrdo kritizuje Čaputovú
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Slovensko má nových šéfov diplomatických misií. Prezidentka odovzdala poverovacie listiny štyrom veľvyslancom

Prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala vo štvrtok v Prezidentskom paláci poverovacie listiny štyrom novým veľvyslancom SR. V Albánsku bude pôsobiť Albín Otruba, v Chorvátsku Hana Kováčová, veľvyslankyňou v Kanade bude Viera Grigová a veľvyslancom Stálej misie pri OSN, OBSE a iných medzinárodných organizáciách sa stane Peter Burian.

Hlava štátu podotkla, že Otruba bude viesť zastupiteľský úrad v čase, keď treba naplno rozvinúť potenciál vzťahov s Albánskom. Nové možnosti sa podľa nej črtajú najmä v oblasti prehlbovania obchodnej spolupráce. „Je v záujme celoeurópskej bezpečnosti a prosperity, aby podobne ako iné krajiny regiónu západného Balkánu táto krajina po splnení podmienok a naplnenia reforiem vstúpila do Európskej únie,“ uviedla.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Ďakovala mu aj Kolíková
  2. Slobodní v otroctve
  3. Orbánovi Slováci veria

Bezproblémové Chorvátsko i Kanada

Chorvátsko je podľa prezidentky dlhodobo významným partnerom Slovenska. Podotkla, že spolupráca krajín nabrala na dynamike aj vzhľadom na potrebu Slovenska diverzifikovať dodávky ropy a plynu. Dôležitá je tiež podľa nej podpora Slovákov, ktorí v Chorvátsku každoročne dovolenkujú. „Verím, že počas vášho pôsobenia sa vám podarí prehĺbiť spoluprácu aj v oblasti inovácií, informačných a zelených technológií,“ povedala Čaputová.

Vyzdvihla aj dobré vzťahy s Kanadou, v ktorej zároveň žije jedna z najväčších krajanských komunít Slovenska. „Potenciál vzájomnej bilaterálnej spolupráce našich krajín je veľký, ale nie úplne naplnený,“ skonštatovala hlava štátu. Verí, že Grigovej sa podarí prehĺbiť dialóg a výmenu aj v oblasti obchodu, investícií, inováciách či vedeckej spolupráci.

Výzvy pre misiu v OSN

Čaputová zdôraznila, že Burian do funkcie nastupuje, keď ruská vojenská agresia voči Ukrajine oslabuje medzinárodný mierový poriadok. Podotkla, že ide o výzvy, ktoré sa týkajú aj činnosti OSN a OBSE.

„Verím, že práve v tomto náročnom období vložíte vaše bohaté diplomatické skúsenosti do presadzovania záujmov Slovenska tak, aby naša Stála misia SR pod vaším vedením prispela k obnoveniu funkčnosti a efektívnosti týchto organizácií a znovunastoleniu mierového poriadku v Európe,“ povedala prezidentka.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko má nových šéfov diplomatických misií. Prezidentka odovzdala poverovacie listiny štyrom veľvyslancom

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php