eReport.sk
Slovensko v problémoch
Ursula von der Leyenová. foto: tasr

Slovensko má na krku ďalšiu žalobu. Toto nám EÚ vytýka


Európska komisia (EK) v piatok, v rámci pravidelného mesačného balíka súdnych rozhodnutí o porušení európskej legislatívy, rozhodla o zažalovaní Slovenska na Súdnom dvore Európskej únie, pretože nedodržiava predpisy EÚ o uznávaní odborných kvalifikácií. Komisia má v tejto oblasti výhrady aj voči konaniu Cypru, Malty a Nemecka.

Komisia pripomenula, že ide o smernicu z roku 2005, ktorá bola pozmenená v roku 2013, ako aj o články 45 a 49 Zmluvy o fungovaní EÚ. Uvedené predpisy zjednodušujú uznávanie odborných kvalifikácií v krajinách EÚ, čo odborníkom uľahčuje poskytovanie služieb v celej Európe a zároveň zaručuje spoľahlivejšiu ochranu spotrebiteľov a občanov.

Slovensko aj napriek odôvodnenému stanovisku, ktoré EK zaslala vlani v novembri, nenapravilo niektoré problémy týkajúce sa nedodržiavania predpisov.

Komisia eviduje nedodržiavanie predpisov, pokiaľ ide o usadenie (kompenzačné opatrenia za podstatné rozdiely v odbornej príprave), dočasné poskytovanie služieb (ťažkosti pri poskytovaní služieb v prípade odborníkov z členských štátov, ktoré neregulujú povolanie), koordináciu minimálnych požiadaviek na odbornú prípravu a rozsah činností, čo sa týka najmä architektov, veterinárov, lekárov, zdravotných sestier, zubných lekárov, pôrodných asistentiek a lekárnikov.

Smernica EÚ sa vo všeobecnosti vzťahuje na regulované povolania, ako sú inžinieri, účtovníci, zdravotné sestry, lekári, lekárnici či architekti. V smernici sa stanovujú predpisy o dočasnej mobilite, usadení sa v inej krajine EÚ, rôznych systémoch uznávania kvalifikácií, jazykových znalostí a profesijných akademických titulov.

Tieto predpisy dopĺňa európsky profesijný preukaz, čiže elektronické osvedčenie, ktoré je od januára 2016 dostupné pre päť povolaní (zdravotné sestry zodpovedné za všeobecnú starostlivosť, fyzioterapeuti, lekárnici, realitní makléri a horskí sprievodcovia). Členský štát, ktorý prijme odborníkov z iných krajín EÚ, zodpovedá za overenie ich kvalifikácie alebo spôsobilosti na výkon praxe, a pri odôvodnenej pochybnosti sa má obrátiť na členský štát, ktorý diplom vydal.

Ak ani po prípadnom rozsudku Súdneho dvora EÚ členský štát nenapraví vzniknutú situáciu, EK sa môže s predmetnou vecou opäť obrátiť na Súdny dvor a navrhne aj uloženie finančnej sankcie.

Zdroj: tasr, foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko má na krku ďalšiu žalobu. Toto nám EÚ vytýka