eReport.sk
Prezident SR Peter Pellegrini
zdroj: fb/Prezident SR Peter Pellegrini

Slovensko je pripravené prispieť na balík pomoci Ukrajine, avšak máme jasnú podmienku! Povedal to prezident Pellegrini


Slovensko je ochotné a pripravené podporiť vytvorenie nového finančného balíka Severoatlantickej aliancie (NATO) na pomoc Ukrajine. Znamenalo by to navýšenie príspevku SR o takmer 105 miliónov eur. Podmienkou je, že si túto sumu môže započítať do výdavkov na obranu pri posudzovaní ich plnenia na úrovni minimálne 2 % hrubého domáceho produktu (HDP). Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini po prvom dni rokovaní na samite NATO vo Washingtone.

Slovensko je pripravené prispieť na balík pomoci Ukrajine

„Vo svojom vystúpení som deklaroval ochotu a pripravenosť Slovenska podporiť vytvorenie nového finančného balíka pod gesciou NATO, do ktorého Slovensko bude musieť prispieť v sume blížiacej sa 105 miliónom eur. S tým ale, že Slovensko môže do tejto sumy započítať akékoľvek aktivity, ktoré slovenská vláda alebo ministerstvo obrany vo vzťahu k Ukrajine a vo vzťahu k NATO vykonáva alebo bude vykonávať,“ vyhlásil na tlačovej konferencii v hlavnom meste USA.

„Našou podmienkou je, že si túto sumu budeme môcť započítať aj do výdavkov na investície do našej obrany, ktoré sa vykazujú vo forme percenta k HDP,“ zdôraznil Pellegrini. V tejto súvislosti deklaroval, že Slovensko už v tomto roku dosahuje a dokonca mierne prekračuje stanovenú hranicu 2 % HDP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Český prezident Petr Pavel
  2. Britský premiér Keir Starmer (vľavo) a americký prezident Joe Biden
  3. Poľský prezident Andrzej Duda
  4. Donald Trump a Maďarský premiér Viktor Orbán

Hlava štátu sa v týchto dňoch zúčastňuje na samite NATO vo Washingtone spolu s ministrom obrany Robertom Kaliňákom a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Jurajom Blanárom (obidvaja Smer-SD). Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ešte minulý týždeň potvrdil, že NATO v roku 2025 poskytne Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 40 miliárd eur.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko je pripravené prispieť na balík pomoci Ukrajine, avšak máme jasnú podmienku! Povedal to prezident Pellegrini

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne