eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Slovensko čaká mrazivá noc, meteorológovia hlásia aj extrémne výkyvy teplôt!

Krajinu čaká v noci zo soboty na nedeľu mrazivá noc. Teplota, najmä na juhu stredného Slovenska môže klesnúť na mínus 23 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy druhého aj prvého stupňa pred nízkymi teplotami. SHMÚ o tom informuje na svojej webovej stránke.

Druhý výstražný stupeň platí pre okresy Lučenec, Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava, a to až do nedele (14. 2.) do 09.00 h. “Očakávaný mráz je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia organizmu je vysoká,” varuje SHMÚ. Prvý stupeň výstrahy je daný pre Žilinský a Prešovský kraj. Tam môže teplota klesnúť na mínus 19 stupňov Celzia.

Vietor v nárazoch môže zrýchliť aj na 135 km/h

V Žilinskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji platí až do nedele výstraha prvého stupňa pred prudkým vetrom na horách. Ten môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť do 135 kilometrov za hodinu. Rovnako až do nedele doobeda SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa pred tvorbou snehových jazykov a závejov. Platí pre Banskobystrický, Trenčiansky, Košický, Prešovský a Žilinský kraj.

Ráno -26,6, potom o 25 stupňov viac

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) eviduje mimoriadne vysokú amplitúdu teploty vzduchu. Z ranných silných mrazov sa totiž v juhoslovenskej kotline v priebehu soboty výrazne oteplilo a večer opäť rýchlo ochladilo.

“V najchladnejšej lokalite – Hajnáčka, sa z ranných -26,6 stupňa Celzia postupne oteplilo o viac ako 25 stupňov Celzia až na -0,9 stupňa Celzia,” upozornil SHMÚ na sociálnej sieti.

Výrazné výkyvy teploty v tejto lokalite podľa meteorológov pokračujú aj večer, keď sa opäť rýchlo ochladilo a aktuálne je tu už pod -15 stupňov Celzia. “Výrazne sa však neochladzuje len na tejto stanici, ale aj v celom okrese a okolí, kde je miestami pod mínus desať stupňov Celzia,” poznamenal ústav. Predpokladá, že v tomto regióne bude najchladnejšie aj nasledujúcu noc.

Zdroj: fb/shmu.sk

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.