eReport.sk
minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Juraj Blanár
minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Juraj Blanár, zdroj: TASR

Slovensko ako zástanca mieru: Blanár vysvetľuje význam multilateralizmu pre našu budúcnosť


V čoraz krehkejšom svetovom poriadku nemá multilateralizmus inú alternatívu. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa multilateralizmu a diplomacie za mier. Zdôraznil, že pre Slovensko je spolupráca medzi štátmi principiálne dôležitá. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„Mierová a prosperujúca budúcnosť stredne veľkých krajín, ktoré nemajú veľké armády a robustné ekonomiky, medzi ktoré patrí aj Slovensko, bytostne závisí od dodržiavania medzinárodného práva a zachovania diplomacie ako hlavného spôsobu riešenia sporov medzi štátmi,“ uviedol minister. Ozbrojené konflikty, obchodné vojny, pandémie, klimatická zmena, nelegálna migrácia či rýchly nástup umelej inteligencie podľa jeho slov ukazujú, že spolupráca medzi národmi je nenahraditeľná pre zachovanie mieru, stability a prosperity.

Blanár zdôraznil nevyhnutnosť multilateralizmu

Blanár podotkol, že SR je konzistentným podporovateľom medzinárodného systému založeného na dodržiavaní dohodnutých pravidiel a noriem. Šéf slovenskej diplomacie odmieta jednostranné porušovanie dosiahnutých prímerí, medzinárodných dohôd, zmlúv či uplatňovanie dvojakého metra. „Slovensko a slovenská diplomacia obhajujú na multilaterálnych fórach aj počas bilaterálnych rokovaní dodržiavanie medzinárodného práva a Charty Organizácie Spojených národov (OSN). Presadzujeme diplomatické riešenia konfliktov. Naša zahraničná politika aktívne podporuje využívanie nástrojov mierovej diplomacie, akými sú rokovania, dialóg a diplomatické úsilie,“ priblížil s tým, že SR je už od svojho vzniku zástancom multilateralizmu s nezastupiteľnou úlohou OSN.

MZVEZ priblížilo, že slovenskí diplomati predsedali Valnému zhromaždeniu OSN či Medzinárodnému súdnemu dvoru. Takisto, že sa im darí uplatniť na vyšších pozíciách v štruktúrach OSN. Slovensko bolo taktiež dvakrát členom Hospodárskeho a sociálneho výboru OSN a Rady OSN pre ľudské práva a pôsobilo ako nestály člen Bezpečnostnej rady OSN. V súčasnosti sa SR opätovne uchádza o miesto nestáleho člena Bezpečnostnej rady na roky 2028 až 2029.

Rezort zároveň podotkol, že Slovensko je popri členstve v OSN členom takmer všetkých významných medzinárodných organizácií, ako je Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Rada Európy, Európska únia či Severoatlantická aliancia.

Zdroj: TASR

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko ako zástanca mieru: Blanár vysvetľuje význam multilateralizmu pre našu budúcnosť

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre