eReport.sk
Vedec a biochemik Pavol Čekan, foto: archív P. Č

Slovenskí vedci nezaháľajú: Pracujú na teste na juhoafrickú mutáciu koronavírusu

Slovenskí vedci už pracujú aj na teste, ktorý by dokázal zachytiť juhoafrickú mutáciu nového koronavírusu. Potvrdil biochemik a CEO spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan.

Vysvetlil, že hoci na teste pracujú, validáciu zatiaľ nedokážu dokončiť. Dôvodom by malo byť, že táto mutácia by na Slovensku ešte nemala byť prítomná. „Nemáme virálnu RNA z juhoafrického variantu SARS-CoV-2,“ povedal Čekan s tým, že sa ju snažia v Európe získať, ale podľa vedca nie je jednoduché zaobstarať takéto vzorky z inej krajiny.

Doplnil, že čo sa týka juhoafrickej mutácie, ide o veľmi nebezpečný variant nového koronavírusu, ktorý dokáže spôsobiť reinfekciu a aj horší priebeh infekcie aj u tých ľudí, ktorí už ochorenie COVID-19 prekonali.

Tím MultiplexDX spustil vývoj nového PCR testu odhaľujúceho prítomnosť britského variantu. Spolupracovali na ňom aj s tímom Borisa Klempu z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Ten okrem validácie testov zabezpečoval aj izoláciu britskej mutácie zo vzoriek nakazených pacientov z Michaloviec a spoločne s Jozefom Nosekom z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a Tomášom Vinařom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK odsekvenovali pacientske vzorky, z ktorých bola táto mutácia vôbec prvýkrát na území Slovenska zaznamenaná. PCR test spoločnosti MultiplexDX je medzi prvými na svete, ktorý pozitívne potvrdí buď britskú mutáciu, alebo bežný nový koronavírus.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovenskí vedci nezaháľajú: Pracujú na teste na juhoafrickú mutáciu koronavírusu

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti