eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Slovenčinár sa postavil na stranu deviatakov: Prijímačky sú nezmyselné!

Chcú sa iba vykrútiť z povinnosti, alebo na to naozaj nemajú? Niektorí žiaci deviatych ročníkov zostali nemilo prekvapení, keď vyšlo najavo, že se nevyhnú prijímačkám na stredné školy. Po mesiacoch strávených na online či dištančnom vyučovaní tvrdia, že nie každý žiak mal prístup k rovnakej kvalite výučby.

Rozhodli sa preto osloviť s petíciou priamo ministra školstva Branislava Gröhlinga. „Pomocou tejto petície Vás žiadame o zrušenie prijímacích skúšok na stredné školy pre rok 2020/2021. Zároveň Vás v mene všetkých podpísaných žiadame, aby stredné školy v roku 2021 rozhodovali o prijatí na základe aritmetického priemeru od 5. ročníka,“ píšu iniciátori petície, pod ktorú sa podpísalo už viac ako 12 tisíc ľudí.

Zatiaľ to vyzerá tak, že deviataci sa prijímačkám na stredné školy nevyhnú. – Foto: tasr

Mladí ľudia argumentujú tým, že pandemická situácia nedovoľovala riadnu prípravu na prijímacie skúšky. „V roku 2020 boli prijímačky a testovanie deviatakov zrušené aj napriek tomu, že boli žiaci, až na posledných pár mesiacov, pripravovaní a vzdelávali sa tradičnou prezenčnou formou. Tento rok je väčšina žiakov pozadu ešte s minuloročným učivom, nieto ešte s tohtoročným,“ píše sa v petícii.

Za pravdu im prekvapivo dávajú aj niektorí učitelia. Na stranu deviatakov sa napríklad postavil bývalý riaditeľ a učiteľ slovenského jazyka Ján Radomil Papuga. „Isto, vyzerá to, že si žiaci chcú zľahčiť štúdium,“ tvrdí dlhoročný pedagóg a nevylučuje, že u niektorých žiakov naozaj môže ísť o takúto motiváciu. Ale netreba sa im čudovať. „Veď žiaci, aj tí mladší, už dlhodobo vidia, že sa tu politikmi zdegradovalo vzdelávanie na všetkých stupňoch škôl, o čom učitelia kričia dlhé roky. A vidia aj to, aké vzdelanie majú vrcholoví predstavitelia štátu. Sám minister spochybňuje opodstatnenosť maturity a zruší ich ako nič. Ale žiakov základných škôl nechá v strese, pričom ich príprava na prijímačky je rovnako problematická ako u maturantov. Napriek tomu som presvedčený, že hlavnou motiváciou petície je to, že deviataci tušia, že nemajú dostatočné vedomosti na prijímacie skúšky,“ zdôraznil Papuga.

Po mesiacoch online a dištančného vyučovania sa deviataci vrátili do škôl. – Foto: tasr

Podľa dostupných informácií ministerstvo školstva zatiaľ o zrušení neuvažuje. Naopak počíta s tým, že sa ich žiaci zúčastnia osobne. „Nekonanie skúšok by bolo logickým vyústením toho, čo sa dialo za posledný rok a čo sa pre objektívne príčiny, nie vinou nás v školách, zanedbalo. Na jednej strane máme žiakov adaptovať na školu po roku, upokojovať ich, na druhej strane máme do nich v učebniach natlačiť to, čo sa cez online nedalo dôsledne vyučovať. Aj tu vidno s akou ľudskosťou ministerstvo rozhoduje,“ uzatvára slovenčinár.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport