eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Slováci z Krompách zotročovali a vykorisťovali rodičov, zhabali im aj detské prídavky!

Medzinárodný vyšetrovací tím TENYCAPE odhalil novodobé otrokárstvo na území Veľkej Británie, do ktorého sú zapojení aj Slováci. V prípade obchodovania s ľuďmi boli zadržaní a obvinení ôsmi občania SR vo veku od 18 do 53 rokov pochádzajúci z východoslovenskej obce Krompachy, v súčasnosti žijúci vo Veľkej Británii. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová.

K páchaniu trestnej činnosti malo podľa vyšetrovania dochádzať v období rokov 2016 až 2020. Vykorisťovaných malo byť minimálne osem osôb, päť mužov a tri ženy, vo veku od 23 do 30 rokov. “Poškodené osoby, ktoré boli v zraniteľnom postavení, zlej sociálnej a finančnej situácii, mali byť zlákané a prepravené na nútenú prácu v rôznych odvetviach (napríklad mäsovýroba, stavebníctvo) z Krompách do Anglicka, do mesta v okrese Staffordshire,” priblížila Bárdyová.

Museli odovzdať aj prídavky na deti

Ubytovaní boli vo veľmi skromných podmienkach, bez osobných dokladov, ktoré im odobrali. Nemohli sa voľne pohybovať, pracovali bez nároku na oddych a bez pracovných zmlúv viac ako 12 hodín denne. Celý príjem z pracovnej činnosti museli odovzdávať aj s prídavkami na deti, ktoré boli spolu s nimi prevezené do Anglicka. Doposiaľ preukázaná výška finančných prostriedkov, o ktorú sa mali obvinení obohatiť, predstavuje 208.000 eur.

Páchatelia môžu byť odsúdení aj na doživotie

“Niektorí členovia tejto organizovanej skupiny za porušenie zákona o modernom otroctve, krádeže a príjmoch z trestnej činnosti môžu byť odsúdení až na doživotný trest odňatia slobody. Súdne pojednávanie s obvinenými bude prebiehať vo Veľkej Británii,” poznamenala Bárdyová.

Medzinárodný vyšetrovací tím vznikol medzi príslušníkmi národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii úradu hraničnej a cudzineckej polície. Dozor nad zachovaním zákonnosti vykonávala Okresná prokuratúra Spišská Nová Ves so Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska zastúpeným Korunnou prokuratúrou West Midlands a Políciou Staffordeshire pod záštitou Európskej inštitúcie Eurojust.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport