Občania Slovenskej republiky schválili v referende, ktoré sa konalo 16. a 17. mája 2003, vstup krajiny do Európskej únie. Za členstvo Slovenska v EÚ sa vyslovilo 92,46 percenta zúčastnených voličov, proti bolo 6,2 percenta. Išlo o prvé platné referendum v histórii Slovenskej republiky. Občania v rámci neho odpovedali na otázku: „Súhlasíte s tým, aby sa Slovenská republika stala členským štátom Európskej únie?“
Priebeh prístupu
Začiatkom júla Národná rada Slovenskej republiky súhlasila so Zmluvou o pristúpení k Európskej únii. Vtedajší prezident Rudolf Schuster vyzdvihol jednotu politickej scény v súvislosti so schvaľovaním uvedenej zmluvy. „V tomto prípade sme naozaj boli jednotní a ani raz sme nezakolísali,“ zdôraznil prezident, ktorý sa zúčastnil na rokovaní Národnej rady SR o prístupovej zmluve.
Referendum
V auguste 2003 podpísal Schuster ratifikačnú listinu k Zmluve o pristúpení Slovenska k EÚ. Prezidentským podpisom Slovensko ratifikovalo svoj vstup do EÚ. „Je to historický moment, o ktorý sme sa dlho usilovali a ja verím, že 1. mája roku 2004 sa staneme riadnym členom EÚ,“ povedal vtedy Schuster.
V januári 2004 vláda SR schválila nomináciu bývalého hlavného vyjednávača Slovenska s EÚ Jána Figeľa na post eurokomisára. V marci sa po prvýkrát zišla EK v rozšírenom zložení a v Bruseli boli okrem dovtedajších komisárov aj desiati nominanti zo vstupujúcich krajín, vrátane Jána Figeľa za Slovensko.
Mohlo by vás zaujímať:
Zmluva o rozšírení Únie o 10 nových krajín po ratifikácii členskými štátmi nadobudla platnosť 1. mája 2004. Slovenská republika sa tak po 11 rokoch snaženia sa stala členom EÚ.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Slováci v referende schválili vstup do EÚ, členom sa SR stala v máji 2004, bol pri tom aj Schuster