eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Slováci symbolicky posadili za vianočný stôl vyše 1200 detí v núdzi

BRATISLAVA – Viac ako 1200 školopovinným deťom žijúcim v núdznych krajinách prestreli symbolicky Slováci tanier na virtuálnom Vianočnom stole v rámci rovnomenného medzinárodného projektu. Suma, ktorá sa tak charitatívnemu hnutiu Mary’s Meals (v preklade Máriine jedlá) podarila na Slovensku vyzbierať, zabezpečí školákom spolu viac ako 260.000 porcií jedla.

“Prestretými taniermi pre 1284 detí sa tak na Slovensku tento rok v rámci medzinárodnej akcie spomedzi desiatich štátov vyspelého sveta vyzbieral tretí najvyšší počet príspevkov po Veľkej Británii a Spojených štátoch,” predstavilo výsledky druhého ročníka Vianočného stola organizovaného v rámci Slovenska občianske združenie Mary’s Meals Slovensko.

Aby hlad nebol prekážkou k vzdelaniu

Cieľom aktivity i samotného charitatívneho hnutia je zabezpečiť, aby v rozvojových krajinách nebol hlad prekážkou k vzdelaniu. “Prestrieť” tanier pre núdzne dieťa na virtuálny vianočný stôl zobrazený na internetovej stránke združenia mohla verejnosť za poplatok 18,30 eura.

“Sú to aktuálne priemerné náklady potrebné na zabezpečenie jedného jedla denne v mieste vzdelávania počas celého školského roka prostredníctvom Mary’s Meals,” ozrejmilo združenie, ktorého partneri v mieste pomoci zabezpečujú do komunít len suroviny na prípravu jedla, jeho príprava a podávanie žiakom v školách je už v rukách miestnych dobrovoľníkov. Hnutie podotýka, že samotné suroviny sa snaží nakupovať od lokálnych farmárov, čím zároveň podporuje aj lokálnu ekonomiku.

66 miliónov detí chodí do školy hladných

Ako Mary’s Meals informuje na svojom portáli, na podvýživu a choroby spojené s hladom zomiera vo svete denne viac ako 8000 detí, 775 miliónov ľudí je negramotných a 66 miliónov detí v rozvojovom svete chodí do školy hladných. Prispieť k zlepšeniu tejto štatistiky sa medzinárodné charitatívne hnutie snaží 18 rokov.

Zabezpečiť každodenné jedlo v školách sa mu aktuálne darí pre takmer 1,7 milióna detí v najchudobnejších komunitách v 19 krajinách sveta. Podpora hnutia zo Slovenska funguje od roku 2019 a, ako organizácia deklaruje, výlučne vďaka dobrovoľníkom, ktorí majú všetky akcie organizovať bez nároku na odmenu. Na podporu stravovacieho programu tak putoval i celý výťažok z Vianočného stola.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport