eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Slováci sa zadlžujú! Požičané peniaze potrebujeme hlavne na bývanie a splácanie iných úverov

Vláda dlhodobo nevie nájsť recept na zadlžovanie obyvateľstva, ktoré sa počas krízy ešte výraznejšie prehlbuje. Zatiaľ čo sa na Úrade vlády riešia hlavne konflikty medzi jednotlivými predstaviteľmi koaličných strán, ľudia si musia brať pôžičky, aby sa nestali bezdomovcami.

Každý desiaty Slovák si plánuje zobrať spotrebný úver ešte pred koncom roka. Potvrdil to prieskum Poštovej banky. Väčšina z opýtaných chce financie zo spotrebného úveru investovať do bývania a refinancovania. Napriek stále rastúcej digitalizácii v bankovom sektore viac ako 60 % z opýtaných plánuje o úver požiadať osobne na obchodnom mieste. Z prieskumu vyplýva, že viac ako 60 % opýtaných, ktorí plánujú o spotrebný úver požiadať v najbližších týždňoch, zvažuje sumu do 5000 eur. Približne 15 % zvažuje požiadať o sumu vo výške viac ako 10.000 eur. Každý štvrtý z nich chce peniaze investovať do rekonštrukcie bývania.

Slováci majú oveľa hlbšie do peňaženky, ako po minulé roky – Foto: shutterstock

„Na refinancovanie už existujúcich úverov plánuje spotrebný úver využiť až 20 % opýtaných. V nadchádzajúcom predvianočnom období tak uľavia svojej peňaženke, pretože spojenie viacerých úverov do jedného im pomôže znížiť výšku mesačnej splátky. Takéto riešenie je ideálne aj v prípade, že rodinný rozpočet je už veľmi napätý,” vysvetlila výkonná riaditeľka banky Melinda Burdanová. Rovnaký počet chce peniaze investovať do kúpy automobilu. Ľudí lákajú aj menej tradičné dôvody. Šesť percent respondentov deklarovalo, že spotrebný úver plánuje investovať aj do nákupu kryptomien či na financovanie vzdelania. Nechýbali však ani dôvody ako svadba, dovolenka a vianočné darčeky.

Viac správ z domova:

  1. Jedna zo zatvorených tried, ktorých žiaci sú v karanténe pre koronavírus.
  2. Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica

Viac ako polovica opýtaných by si želala úrokovú sadzbu tri percentá alebo nižšiu. „Úrokové sadzby pri spotrebných úveroch sa na Slovensku pohybujú na svojich historických minimách a priemerná trhová výška úrokovej sadzby sa pohybuje mierne nad 7,5 %,” pokračovala Burdanová. Zároveň si myslí, že z dlhodobého hľadiska je potrebné v eurozóne počítať s tým, že úrokové sadzby sa budú zvyšovať.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slováci sa zadlžujú! Požičané peniaze potrebujeme hlavne na bývanie a splácanie iných úverov

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport