Ak mali Slováci v tomto roku zásluhou zvyšovania miestnych daní a poplatkov hlbšie do svojich peňaženiek, v tom budúcom to môže byť ešte horšie. Štátny aparát totiž samosprávam opätovne zvýšil výdavky. Politici, ktorí vstúpili do novej vlády síce pred voľbami sľubovali koniec ochudobňovania Slovákov, či sa tak aj reálne stane ukáže už krátka budúcnosť.
Situácia ohrozuje fungovanie samospráv
Mnohé mestá na Slovensku zvyšovali svoje dane a poplatky už koncom minulého roka, ďalšie budú nútené pristúpiť k tomuto riešeniu teraz. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Únie miest Slovenska (ÚMS) Daniela Piršelová s tým, že aktuálne mestá svoje budúcoročné rozpočty pripravujú a takmer všetky majú veľké problémy ich zostaviť v súlade s legislatívou.
Poukázala pritom na zákon o dlhovej brzde, v dôsledku ktorého štát prognózuje mestám príjmy z podielových daní o 19 percent nižšie oproti roku 2023. „Ak by mali mestá schváliť svoje rozpočty podľa ustanovení uvedeného zákona, museli by niekoľko stonásobne zdvihnúť dane a poplatky, rozpredávať svoj majetok a drasticky znížiť svoje služby, ktoré poskytujú občanom,“ skonštatovala Piršelová.
Ako hovorkyňa ďalej podotkla, po schválení programového vyhlásenia vlády v Národnej rade SR sa niektoré jeho ustanovenia nebudú 24 mesiacov uplatňovať. Aj v prípade, že zákon o dlhovej brzde bude „vypnutý“, prognózuje podľa ÚMS štát mestám v budúcom roku príjmy z podielových daní maximálne na úrovni príjmov v tomto roku. „Je to v dôsledku štátom schválených zákonov a sociálnych opatrení. Súčasne štát samosprávam opätovne zvýšil výdavky. Napríklad vplyvom štátom schváleného zákona o zvýšení miezd zamestnancov stúpnu výdavky na mzdy v mestách rádovo o niekoľko miliónov eur,“ spresnila Piršelová.
Related Posts
Vplyvom inflácie podľa únie miest neustále rastú výdavky za tovary, služby a stavebné práce. Za veľmi nestabilnú a rizikovú z pohľadu rozpočtu považuje cenu energií. „Pri stagnácii, respektíve poklese reálnych príjmov od štátu z podielových daní nie sú mestá schopné financovať svoje samosprávne funkcie bez úpravy svojich daní a poplatkov,“ upozornili z ÚMS. Od štátu preto očakávajú zverejnenie novej reálnej daňovej prognózy týkajúcej sa príjmov miest z podielových daní v roku 2024. Rovnako aj, že štát príde s kredibilným plánom, ako stabilizovať situáciu, ktorá ohrozuje fungovanie samospráv v ďalších rokoch.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Slováci, pripravte sa na zvyšovanie daní a poplatkov. Štát samosprávam opätovne zvýšil výdavky!