eReport.sk
Slováci majú najväčšie obavy z rastúcich cien, stavu slovenského zdravotníctva i aktuálnej politickej situácie
Ilustračné foto. Zdroj: shutterstock

Slováci POZOR: Oddnes si môžete požiadať o príspevok na zvýšenú splátku úveru


Zvýšenie úverov mnohých Slovákov nepríjemne zaskočilo. Nepríjemne preto, lebo časť z tých, ktorí si zobrali úver na bývanie vo vlastnom, pri jeho splátkach žili už doslova „z ruky do úst“. A práve takým sa štát, aj napriek opozičnému doslova kvíleniu, rozhodol pomôcť. Požiadať o príspevok si môžu ľudia už od dnešného dňa.

Jeho samotnú výšku vypočíta konkrétna banka

Občania môžu od dnešného dňa požiadať o príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie. Štát im každý mesiac na účet pošle 75% zo zvýšenia ich splátky. Informovala o tom podľa TASR dnes Marianna Šebová z tlačového a komunikačného oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v súvislosti so zákonom, ktorý vstúpil do platnosti v tomto roku. „Systém je zatiaľ nastavený do roku 2027 s možnosťou pravidelného prehodnocovania pri zákone o štátnom rozpočte. Predošlý rok sme pokryli daňovým bonusom,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD). Príspevok je stanovený na 75% zo zvýšenia mesačnej splátky, a to maximálne v sume 150 eur.

Systém je zatiaľ nastavený do roku 2027 s možnosťou pravidelného prehodnocovania pri zákone o štátnom rozpočte. Predošlý rok sme pokryli daňovým bonusom.

Erik Tomáš, minister práce sociálnych vecí a rodiny, podpredseda strany Hlas-SD

Ako dodala hovorkyňa, jeho samotnú výšku vypočíta konkrétna banka, v ktorej má občan uzatvorenú zmluvu o úvere na bývanie. Podmienkou je uzatvorenie tejto zmluvy pred 1. januárom 2024. Pokiaľ sa úroková sadzba zvýšila v predchádzajúcom roku, žiadosť o príspevok je možné podať od januára tohto roku. Ak sa úroková sadzba úveru na bývanie bude zvyšovať v priebehu tohto roka, žiadosť je možné podať až od kalendárneho mesiaca, keď k zvýšeniu úrokovej sadzby došlo. ÚPSVaR upozornilo, že v prípade viacerých oprávnených osôb vzniká nárok na príspevok jednej z nich. Žiadosť je možné podávať si na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny osobne, poštou alebo elektronickým kvalifikovaným podpisom cez portál slovensko.sk.

Podmienkou je pravidelné splácanie úveru

K žiadosti musí byť priložená kópia zmluvy o úvere. Údaje o výške príspevku, splácaní úveru poskytnú úradom banky do desiateho dňa v mesiaci za predchádzajúci mesiac. Tak ako aj pri iných štátnych sociálnych dávkach budú úrady príspevok vyplácať mesiac pozadu. „Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny očakávajú zo začiatku nápor žiadostí, preto sa môže stať, že príspevok mu príde na jeho účet o niečo neskôr, ale bude mu doplatený aj spätne od mesiaca, v ktorom bola podaná žiadosť o príspevok,“ dodala hovorkyňa ÚPSVaR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Juraj Blanár
  2. Zaujímavé výsledky! Transparency International sa zaoberala nákladmi na predvolebnú kampaň v parlamentných voľbách v tomto roku.

Podmienkou poskytovania príspevku je aj pravidelné splácanie úveru na bývanie, pričom splátka musí byť uhradená do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom mala byť pôvodne zaplatená. Úrady preto budú na základe údajov z bánk kontrolovať mesačne aj plnenie tejto povinnosti. „Na úradoch sme vyčlenili telefónne linky, kde klientom zamestnanci ochotne vysvetlia všetky podrobnosti, ktoré ich budú zaujímať. Rovnako sme zriadili aj špeciálnu e-mailovú adresu, a to [email protected], na ktorú môžu smerovať svoje otázky,“ uzavrel generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu ÚPSVaR Peter Ormandy.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slováci POZOR: Oddnes si môžete požiadať o príspevok na zvýšenú splátku úveru

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: