eReport.sk
Foto: shutterstock

Slováci plánujú dovolenky. Bude nám štát preplácať PCR testy?

Zdá sa, že ani očkovacie certifikáty či povinnosť testovania nezastavia Slovákov od toho, aby si užili letné dovolenky. Kým v susedných Čechách už pristúpili k tomu, že štát bude hradiť dovolenkárom testy, u nás je to ešte len hudba budúcnosti.

Zvýšený záujem o dovolenky zaznamenala cestovná kancelária Satur. „Záujem o dovolenky je výrazne väčší ako v tomto čase minulý rok. A veľký záujem môžeme potvrdiť aj pre mesiace júl a august,“ povedala pre eReport.sk generálna riaditeľka CK Satur Nora Fedorová. A kam sa Slováci chystajú? „Prvé tri júnové lety na Rodos, Krétu a Zakyntos sú už vypredané a pridávame ďalší let na Rodos,“ dodala Fedorová.

Letná dovolenka v Grécku.

Slováci sa tento rok rozbehli na grécke ostrovy. – Foto: shutterstock

Dovolenkári by sa mali pripraviť na to, že do niektorých krajín budú potrebovať negatívny PCR test. „Do krajín, ktoré pre vstup požadujú negatívny PCR test, tak ho vyžadovať budeme. Náklady spojené s realizáciou testu nie sú v cene zájazdu,“ upozornili z cestovnej kancelárie. Znamená to, že u nás si za takýto test dovolenkári musia zaplatiť.

V susedných Čechách sa ale rozhodli testy preplácať. „V Českej republike už k tomuto došlo. Je to veľmi dobré riešenie a podpora cestovania či už v rámci krajiny alebo aj do zahraničia, kde štát prepláca dva PCR testy a štyri antigénové. Podľa mňa by bolo naozaj vhodné takéto opatrenia a pomoc zaviesť aj na Slovensku,“ povedal v diskusii RTVS K veci prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkeš. No ako to už u nás býva, nič nie také jednoduché.

Niektoré krajiny vyžadujú negatívny PCR test, alebo plné očkovanie. – Foto: tasr

Čo sa týka testovania, tak je to vec, ktorá spadá do kompetencie ministerstva zdravotníctva a samozrejme na konci dňa je to aj vecou kolektívneho rozhodnutia vlády,“ povedala v diskusii štátna tajomníčka ministerstva dopravy Katarína Bruncková. Zdôraznila však, že ich rezort je pripravený viesť takúto diskusiu. „Všetko to závisí od peňazí a od toho, či ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo financií vedia nájsť zhodu,“ dodala.

V tejto súvislosti redakcia eReport.sk poslala otázky na oba rezorty. „Ministerstvo financií SR počká na definitívny návrh ministerstva zdravotníctva a následne k nemu zaujmeme stanovisko,“ odkázali z tlačového odboru Matovičovho rezortu. „Zmena v tejto oblasti zatiaľ zadefinovaná nie je,“ povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Negatívny PCR test pri vstupe do krajiny požaduje napríklad Grécko. Preukazovať sa ním nemusia ľudia, ktorí majú doklad o plnom zaočkovaní, t. j. od zaočkovania druhou dávkou ubehlo minimálne 14 dní. Výnimku z testu majú tiež deti do 6 rokov a ľudia, ktorí v ostatných 9 mesiacoch prekonali COVID-19. Aj do Chorvátska je potrebný negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín či antigénový test nie starší ako 48 hodín. Možnosťou je tiež predloženie potvrdenia o plnom očkovaní či prekonaní COVID-19 (do 180 dní). Prípadne, ak ste prekonali COVID-19 pred viac ako 180 dňami, môžete sa súčasne preukázať potvrdením o absolvovaní očkovania proti COVID-19 aspoň jednou dávkou. „Od 2. júna 2021 osoby, ktoré boli očkované vakcínami Pfizer, Moderna alebo Sputnik môžu vstúpiť do Chorvátskej republiky od 22 do 42 dní od prvej dávky, alebo od 22 do 84 dní od prvej dávky vakcíny AstraZeneca,“ uvádza sa na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport