eReport.sk
Foto: shutterstock

Slivky sú výborné v koláčoch. Spoznajte ich však aj inak

Slivky patria k obľúbenému ovociu neskorého leta a skorej jesene. Nie sú náročné, rastú hocikde a dajú sa kúpiť za rozumnú cenu. Naviac sa okrem použitia v kuchyni môžu pýšiť aj širokými liečebnými účinkami, čo nie je až také známe ako napríklad recept na koláč.

Z vitamínov síce obsahujú iba vitamín E, zato minerálnych látok majú na rozdávanie – vápnik, horčík, fosfor, draslík. Sú bohaté na vlákninu, triesloviny a organické kyseliny. Pred konzumáciou je nutné plody najprv poriadne umyť, pretože na povrchu môžu byť kvasné baktérie, ktoré spôsobujú nadúvanie.

Liečivé účinky sliviek

Tieto plody sú výborným liekom na reumatizmus, dnu, obličkové ochorenia, ochorenia pečene a krvného obehu. Pomáhajú tiež chrániť srdce a cievy, znižujú hladinu cholesterolu. Sú veľmi účinné pre črevných problémoch a zápche.

Foto: shutterstock

Bolia vás kĺby?

Jedzte slivky. Sú výborným pomocníkom pri dne, ako vynikajúci prostriedok na odbúranie a vyplavenie močoviny z tela, ktorá je vlastne príčinou tejto choroby. Ak máte k dispozícii čerstvé slivky, odporúča sa pred jedlom zjesť 1-2 plody alebo vypiť dva poháre slivkovej vody – sušené slivky namočíme do vody, necháme ich tam cez noc a vodu vypijeme. Slivky prospievajú aj srdcu. Vitamín E, draslík a horčík chránia pred aterosklerózou, infarktom a pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu.

Slivky chránia a regulujú funkciu čriev

Foto: shutterstock

Sú prírodným prostriedkom proti pomalým črevám. Trochu inšpirácie na ich zrýchlenie:

Slivky ochraňujú črevá
Ak máte problém s črevami, môžete si pomôcť každodennou konzumáciou štyroch čerstvých či sušených sliviek. Sú aj účinnou prevenciou rakoviny čriev.

Sušené slivky
Sú úžasným prírodným liekom, ale aj pochúťkou. Konzumujte ich radšej v domácej či bio kvalite, teda nesírené, pretože siričitany sú pre organizmus veľmi dráždivé. Spôsobujú alergické reakcie, bolesti hlavy a podráždenie.

Slivkové nápoje

Foto: shutterstock

Fialové smoothie
Potrebujete 2 slivky, 1 broskyňu, 1 jablko a 1 hrnček bieleho jogurtu.
Všetko spolu pomixujte a vypite.

Výživné smoothie
Potrebujete 2 slivky, 1 jablko, ½ hrnčeka nakrájanej mrkvy, 1 hrušku, hrnček vody.
Ingrediencie pomixujte a vypite.

Slivky v kozmetike

Foto: shutterstock

Výživná slivková maska

Potrebujete 1 rozmačkanú slivku, polovicu žĺtka, 2 kvapky citrónovej šťavy a 1 lyžicu medu.
Všetky ingrediencie zmiešajte, naneste na tvár a nechajte pôsobiť 30 minút. Potom opláchnite teplým čiernym čajom a nakrémujte.

Slivková maska

Potrebujete 1 rozmačkanú slivku, 2 lyžice tvarohu, 5 kvapiek citrónovej šťavy. Všetko spolu zmiešajte, zmes naneste na tvár a dekolt a nechajte pôsobiť 20 minút. Potom opláchnite teplou vodou. Pleť bude vyživená a krásne napnutá.

Zvláčňujúca pleťová maska

Potrebujete 1 rozmačkanú slivku, 1 lyžicu kyslej smotany, 1 lyžicu medu. Všetko zmiešajte, naneste na tvár a dekolt a nechajte pôsobiť 20 minút. Potom opláchnite teplou vodou. Pleť získa hodvábny vzhľad.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slivky sú výborné v koláčoch. Spoznajte ich však aj inak

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php